AktüelEkolojiBölgenin en önemli ortaçağ kenti Mağusa, bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyor

Mağusa İnisiyatifi, Vakıflar İdaresi, Eski Eserler Dairesi ve Mağusa Belediyesi’ne suriçindeki işgalleri meşrulaştırmayı mı çalıştıklarını sordu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mağusa İnisiyatifi, Vakıflar İdaresi, Eski Eserler Dairesi ve Mağusa Belediyesi’ne suriçindeki işgalleri meşrulaştırmayı mı çalıştıklarını sordu.

Mağusa İnisiyatifi, onlarca medeniyetin yarattığı, uygarlıkların yaşayıp insanlığa müthiş bir kültürel miras bıraktığı Mağusa Suriçi kentinde Vakıflara ait anıtsal eserlerin çevreleri, Eski Eserlere ait yapıların kendileri ve bahçeleri, belediyeye ait yollar, kaldırımlar ve boş alanların çoğunun işgal altında olduğunu belirterek, çöplüğü andıran hatta birer çöplük olan bu yerlerin barakalar ve garajlar yapılarak, çöplük olarak kullanılarak, kişilerce işgale uğradığını ve özel mülklerine dahil edilmiş gidi olduklarını kaydetti.

Niye kimse sahip çıkmıyor?

Tarihi alanların, kurumları sözde yönetenlere değil kamuya ait olduğu da belirtilen açıklamada, bu yerlere ilgili kurumların niye sahip çıkmadığı da soruldu.

Kurum yöneticilerinin tarihi alanları siyasi rant uğruna görmezden gelme ve 3-5 kişiye peşkeş çekme hakkı olmadığı da belirtilen açıklamada, 2 bin 300 yaşını doldurmuş ve bölgenin en önemli ORTAÇAĞ KENTİ olan Mağusa’nın bu şekilde yönetilmeyi hak etmediği belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık