AktüelDünyaBoğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu görevinden alındı

Melih Bulu'nun üniversiteye seçimle değil atanarak gelmesi öğrenciler, akademisyenler ve üniversitenin bileşenleri tarafından uzun süredir protesto ediliyordu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Resmi Gazete‘de yayımlanan kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi‘ne rektör olarak atanan Melih Bulu, yine bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle görevinden alındı.

195 gün sonra görevinden alınan Melih Bulu’nun yerine ise henüz bir atama yapılmadı.

Uzun süredir devam eden protestolar

Üniversitenin atanmış rektörü Melih Bulu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince görevinden alındı.

Üniversitenin öğrencileri ve akademisyenleri Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını altı aydan fazla süredir protesto ederken, yüzlerce öğrenci gözaltına alınmış, çok sayıda öğrencinin evine de gece polis baskınları yapılmıştı.

Protestolar sırasında polisin öğrencilere uyguladığı orantısız güç de oldukça tepki çekmişti.

Her gün kampüste bir araya gelen akademisyenler de rektörlüğe sırtlarını dönerek, açıklamalarına aylar boyunca devam etti. Akademisyenler, üniversitedeki tüm yöneticilerin seçimle göreve gelmesi çağrısında bulunmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık