AktüelEkolojiYaşamBöcek türleri yeryüzünden siliniyor

Böcek popülasyonu yeryüzünden son hızla silinerek ekosistemlerin çöküşüne dair ‘alarm’ veriyor. Küresel bir araştırmaya göre ekosistemlerin düzgün işlemesi için hayati önem taşıyan böcek türlerinin yüzde 40’ında popülasyon düşüyor, üçte biri tehlikede ve yüzyıl içinde tamamı yeryüzünden silinebilir. Biological Conversation dergisinde yayınlanan analizde tüm ekosistemi tehdit eden böcek nüfusundaki erimenin en büyük nedeninin tarım sektöründe kullanılan ilaçlar olduğu vurgulandı. Şehirleşme ve iklim değişikliği ise böcek türlerini tehlikeye atan diğer iki önemli neden. The Guardian’da yer alan habere göre bu analiz...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 11, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Böcek popülasyonu yeryüzünden son hızla silinerek ekosistemlerin çöküşüne dair ‘alarm’ veriyor. Küresel bir araştırmaya göre ekosistemlerin düzgün işlemesi için hayati önem taşıyan böcek türlerinin yüzde 40’ında popülasyon düşüyor, üçte biri tehlikede ve yüzyıl içinde tamamı yeryüzünden silinebilir.

Biological Conversation dergisinde yayınlanan analizde tüm ekosistemi tehdit eden böcek nüfusundaki erimenin en büyük nedeninin tarım sektöründe kullanılan ilaçlar olduğu vurgulandı. Şehirleşme ve iklim değişikliği ise böcek türlerini tehlikeye atan diğer iki önemli neden.

The Guardian’da yer alan habere göre bu analiz 73 ayrı rapor incelenerek hazırlanan ilk küresel rapor ve insan hayatı için büyük önem taşıyan böcek türlerindeki tükenişe ilişkin kapsamlı bir bakış sunuyor.

Raporun başlıca bulguları şöyle:

Böcek türlerinin soyunun tükenmesi ‘doğanın ekosistemlerinin felaket bir şekilde çökmesine’ neden olabilir.

Böcek türlerinin ‘yüzde 40’ından fazlası’nın popülasyonu düşüşte ve üçte biri tehlike altında.

İnsan nüfusundan 17 kat daha fazla nüfusa sahip böceklerin soyu memeliler, kuşlar ve sürüngenlere göre ‘sekiz kat daha hızlı tükeniyor.’

Böcek türlerinin toplam nüfusu her yıl yüzde 2.5 azalıyor ve bu hızda giderse yüzyıl içinde tüm böcek soyları ‘tamamen yok olabilir.’

Yakın zamanda Almanya ve Porto Rico’da kitlesel böcek ölümlerine dair haberler çıksa da bu kriz ‘küresel bir kriz.’

Böcek türlerinin tükenmesi trendi gezegen üzerinde ‘Altıncı Büyük Kitlesel Yokoluş’un yaşanacağı tezini teyit ediyor ve bunun gezegen üzerindeki tüm yaşam formlarına ciddi bir etkisi olacak.

Gıda üretim yöntemlerimizi değiştirmezsek 20-30 yıl içinde böcek türlerinin soyu tükenmeye başlayacak.

Eğer böcek türlerindeki bu düşüş durdurulmazsa gezegenin tüm ekosistemleri ve ‘insan ırkı için felaket sonuçlar doğacak.’

Son 25-30 yılda yıllık yüzde 2.5’lik bir düşüş ‘şok edici’ bir hız. 10 yıl içinde dörtte biri, elli yıl içinde yarısı ve yüzyılda tamamı yok olacak anlamına gelir.

Kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklar için en önemli gıdalardan böcekler yok olursa tüm ‘bu türler de açlıktan ölebilir.’ Bu etkiler son 35 yılda böceklerin yok olduğu Porto Rico’da şimdiden görüldü.

Kaynak: Diken

Rapor: Böcek türleri yeryüzünden son hızla silinerek ‘alarm’ veriyor – Diken

Böcek popülasyonu yeryüzünden son hızla silinerek ekosistemlerin çöküşüne dair ‘alarm’ veriyor. Küresel bir araştırmaya göre ekosistemlerin düzgün işlemesi için hayati önem taşıyan böcek türlerinin yüzde 40’ında popülasyon düşüyor, üçte biri tehlikede ve yüzyıl içinde tamamı yeryüzünden silinebilir. Biological Conversation dergisinde yayınlanan analizde tüm ekosistemi tehdit eden böcek nüfusundaki erimenin en büyük nedeninin tarım sektöründe kullanılan ilaçlar olduğu vurgulandı.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©