AktüelEkolojiYaşamBöcek sayısındaki çöküş: ‘Kendi yaşam destek sistemimizi tahrip etmekteyiz’

Çeviri: Aycan Akcin Bilim insanı Brad Lister 35 yıl sonra Porto Riko yağmur ormanlarına geri döndüğünde toprak böceklerinin % 98’inin yok olduğunu buldu. “İlk birkaç günde bir şeylerin yanlış gittiğini anlamıştık. Ormana doğru sürüyorduk ve aynı anda hem Andres hem de ben şöyle dedik:“ Bütün kuşlar nerede? Burada hiçbir şey yok.” Lister’in 35 yıl sonra Porto Riko’daki Luquillo yağmur ormanına dönüşü korkunç bir keşifin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bir zamanlar dağlık milli parkı boyunca kuşlara...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 16, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviri: Aycan Akcin
Bilim insanı Brad Lister 35 yıl sonra Porto Riko yağmur ormanlarına geri döndüğünde toprak böceklerinin % 98’inin yok olduğunu buldu.

“İlk birkaç günde bir şeylerin yanlış gittiğini anlamıştık. Ormana doğru sürüyorduk ve aynı anda hem Andres hem de ben şöyle dedik:“ Bütün kuşlar nerede? Burada hiçbir şey yok.”

Lister’in 35 yıl sonra Porto Riko’daki Luquillo yağmur ormanına dönüşü korkunç bir keşifin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bir zamanlar dağlık milli parkı boyunca kuşlara bol miktarda yiyecek sağlayan böcek nüfusu çökmüştü. Toprak böceklerinin % 98i yok olmuştu. Kanopide ise % 80i kaybolmuştu.  Bunun en muhtemel suçlusu küresel ısınmadır.

“Önceden, hem yapışkan zemin plakaları hem de gölgelik plakalar böceklerle kaplanırdı. Geceleri onları plakalardan toplamak için saatlerinizi harcardınız. Ancak şimdi plakalara tropikal ormanda 12 saat sonra bile ya yalnız birkaç böcek ya da hiçbirşey takılıyor”. 

“Bu yağmur ormanlarında böcek popülasyonlarının gerçek bir çöküşüdür. Bunun korkunç olduğunu fark etmeye başladık – çok, çok rahatsız edici bir sonuç.”

Dünya’nın böcekleri, insanları 17 kez ağır basar; bilim insanları gıda zincirinin böylesine temel bir taşı olan böcek sayısındaki bu çöküşün “ekolojik kıyamet” riskini doğurduğunu söylüyorlar. Lister’in çalışması Ekim ayında yayınlandığında bir uzman bulguları “aşırı endişe verici” olarak tanımladı.

Lister, “Esasen yok ettiğimiz gezegendeki varlığımız, gezegendeki diğer tüm yaşamı sürdürmemize izin veren yaşam destek sistemleridir” dedi. “Doğal dünyayı bu şekilde küçümsememizi izlemek korkunç”.

Lister, bu etkilere ‘aşağıdan yukarıya bir trofik çağlayan’ demektedir; çünkü, böceklerin çökmesi besin zincirinde aşağıdan yukarıya doğru bir zincirleme etki yapar dedi ve şunları ekledi: “Çoğu insanın doğal dünyaya dair bir sistem görüşü olduğunu sanmıyorum.  Ama hepsi birbiriyle bağlantılı ve omurgasızlar düşerken tüm yemek ağları acı çekecek ve bozulacak. Bu sistem genelinde bir etki olacak. ”

Kaynak:

Insect collapse: ‘We are destroying our life support systems’

Scientist Brad Lister returned to Puerto Rican rainforest after 35 years to find 98% of ground insects had vanished

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık