AktüelKıbrıs SorunuBM’nin Cenevre’deki gayrı resmi 5’li zirveden beklentisi düşük

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı özel görevlisi Jane Holl Lute’un Cumartesi günü Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı özel görevlisi Jane Holl Lute’un Cumartesi günü Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor.

Lute’un Kıbrıs ziyareti boyunca, iki taraf arasında Cenevre’deki gayrı resmi zirvede, en azından çabanın devam etmesini sağlayacak olan bir metin üzerinde anlaşmaya varılması konusunda uzlaşma sağlanması hedefleniyor.

Lute, Pazar sabahı 9.30’da Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ve öğleden sonra 14.30’da seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşecek. Cenevre’deki gayrı resmi 5’li zirveden olan beklentilerin düşük olduğu görülüyor.

Güvenlik Konseyi üyesi olan bir ülkenin diplomatından alınan bilgilere göre, Lute, bir önceki Kıbrıs ziyaretinden dönüşte, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine yaptığı bilgilendirmede, taraflardan ikisinin de görüşlerinden uzaklaşmadığı için zirveden çok fazla beklentisi olmadığını ifade etti.

Gayrı resmi zirvenin programı, Jane Holl Lute tarafından katılımcılara gönderildi. Zirve, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin heyetlere vereceği akşam yemeği ile başlayacak ve ertesi gün gayrı resmi zirve yapılacak. Ardından ikili görüşmeler ve yeniden zirve gerçekleştirilecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık