AktüelEkolojiBM’de iklim kriziyle ilgili otosansür

The Guardian'da yer alan habere göre Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ), ABD’nin “siyasi hassasiyetleri” ile uyuşmazlığı engellemek için program belgelerinde değişiklik yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

The Guardian’dan çeviri: Aycan Akcin

BM temsilcisinin ABD baskısı sonrasında iklim krizi konusunda oto sansür uyguladığı anlaşıldı

The Guardian’da yer alan habere göre Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ), ABD’nin “siyasi hassasiyetleri” ile uyuşmazlığı engellemek için program belgelerinde değişiklik yaptı.

Sızan bilgi, BM’nin göç ajansının ABD baskısı üzerine iklim krizi ve göç konusunun küresel çaptaki etkisi hakkında kendi kendini sansürlediğini ileri sürmektedir.

Örgüt’ün ABD merkezli bir yetkilisi tarafından 28 Ağustos’ta dünyanın dört bir yanındaki UGÖ çalışanlarına gönderilen bir e-posta şu ibareleri içerdi:

“ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu’nu (NMGB) kendilerinin finanse ettiği ve UGÖ’nün faaliyetlerini içeren raporların “mevcut [ABD hükümeti] siyasi hassasiyetleriyle çelişecek şekilde olmamalıdır. Hassasiyetler arasında iklim krizi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, göç küresel paketi ve  ‘ABD’nin iç ve dış sorunlarıyla tezatlık içerebilecek her şey’ olabilir. “

Söz konusu yetkili, gönderdiği e-postada şu şekilde devam etti:“ Program etkinlikleriyle ilgili yayınlanacak belgeler, özellikle internette yayınlanacak olanlar, bağışçı tarafından önceden inceleme ve onaya tabi olabilir”.

Referans gösterilen e-postada ayrıca, çalışanların “sağduyu” göstererek ilgili belgelerin “NMGB ile koordinasyon içinde gerekli ayarlamaların yapılabilmesi için yeterli zaman vererek önceden paylaşılmasını” talep etti.

Şu an Oxford University Göçmen Araştırmalar Merkezi’nde araştırma görevlisi ve daha önce BM mülteci ajansı BMMYK’da üst düzey çalışan olan Jeff Crisp, bu sızan e-postanın “UGÖ’nün özerkliği, ABD yönetimi tarafından kabul edilen pozisyonlara duyarlılığı ve bir BM sistemine bağlı  temsilci olarak görev yapma kabiliyeti” hakkında ciddi sorular ortaya attığını söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Kriz Savunucusu Direktörü Akshaya Kumar ise şunları söyledi: “İklim değişikliğiyle yüzleşmek, şimdiki zamanı tanımlayan şeyin tam kendisi olabilir. BM ailesi temsilcileri Trump parti siyasetini taşımakla mukellef olmamalıdır. ”

E-postayı göndere yetkili, “NMG, ABD dış politika hedefleri ile uyumlu olmadığını düşündüğü alanlardan fonu kesmek için oldukça isteklidir” de dedi ve e-postanın bir özetini bölge koordinatörleri aracılığıyla “tüm ülke odak noktalarına” iletilmesini istedi. 

UGÖ, toplam bütçesi olan 2 milyar doların dörtte birini ABD’den alır. Direk olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu tarafından aldığı tutar ise 18 milyon dolardır. 

Kaynak:

Leak suggests UN agency self-censors on climate crisis after US pressure

Leaked communications suggest that the UN’s migration agency is censoring itself on the climate crisis and the global compact on migration, following pressure from the US government.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık