AktüelPolitikaBM Yeni Genel Sekreteri Guterres Genel Kurul’da Yemin Etti

BM Genel Sekreterlik görevine 1 Ocak’ta başlayacak olan Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nda yemin etti. Birleşmiş Milletler’in 9. Genel Sekreteri olarak seçilen Portekizli Antonio Guterres’in yemin ettiği törende konuşan selefi Ban Ki-mun, Kore savaşında BM’nin yardımları ve desteğinin kendilerini hayata bağladığını anlatarak, “Ben Birleşmiş Milletler’in çocuğuyum” dedi. ​Görev süresi boyunca çok ciddi krizlerle ve sınamalarla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Ban, özgürlük için halkların ayaklanmasının ardından çok şiddetli çatışmalar yaşandığını ifade etti. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 12, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

BM Genel Sekreterlik görevine 1 Ocak’ta başlayacak olan Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nda yemin etti.

Birleşmiş Milletler’in 9. Genel Sekreteri olarak seçilen Portekizli Antonio Guterres’in yemin ettiği törende konuşan selefi Ban Ki-mun, Kore savaşında BM’nin yardımları ve desteğinin kendilerini hayata bağladığını anlatarak, “Ben Birleşmiş Milletler’in çocuğuyum” dedi.

​Görev süresi boyunca çok ciddi krizlerle ve sınamalarla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Ban, özgürlük için halkların ayaklanmasının ardından çok şiddetli çatışmalar yaşandığını ifade etti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana rekor sayıda kişinin savaşlar, zulümler ya da yoksulluk nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldığını vurgulayan Ban, birçok problemin de çözümsüz hale geldiğini belirterek Suriye’deki savaşın ve yaşanan katliamların engellenemediğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler'in 9. Genel Sekreteri Antonio Guterres

GUTERRES: REFORMLAR GEREKİYOR, BM DEĞİŞİME HAZIR OLMALI

BM Genel Kurulu Başkanı Peter Thomson’ın yönettiği seremoni ile BM’ye bağlılık göstereceği ve görevi sırasında hiçbir ülke ve kurumdan talimat almayacağına yemin eden Guterres de yaptığı konuşmada, dünyada BM’nin kapasitesini çok aşan sorunlar olduğunu belirterek, kurumda yapısal reformlar gerektiğini söyledi. BM’nin en başarısız olduğu alanların başında çatışmaların önlenememesinin geldiğini ifade eden Guterres, BM’nin değişime hazır olması gerektiğini dile getirdi.

 

No Title

No Description

 

‘BARIŞ İÇİN BURADAYIZ’

Çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi için taraflarla daha fazla koordinasyon ve diyalog içinde olunması gerektiğini de anlatan Guterres, “BM, savaşın ardından doğdu, biz barış için buradayız” dedi. Guterres, genel sekreterliği döneminde öncelik vereceği konular arasında çatışmaların önlenmesi, cinsiyetler arası eşitliğin sağlanması, iklim değişikliği ile mücadele ve son dönemde öne çıkan küresel terör ile mücadele olacağını belirtti.

’SURİYE’DE HERKES BİRLİKTE KAYBEDİYOR’

Guterres, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da “Suriye’deki savaşı kimse kazanmıyor. Herkes birlikte kaybediyor. Niyetim tarafları bir araya getirip bu anlamsız savaşın sonlanması için çaba göstermek. BM Genel Sekreteri’nin dünyanın lideri olmadığının farkındayım” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık