AktüelDünyaBM sorumlusu, mültecinin bilgilerini tweetlediği için topa tutuldu

BM İletişim Birimi Sorumlusu, mültecinin ayrıntılarını tweetlediği için topa tutuldu
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kaynak: The Guardian
Çeviren: Aycan Akcin

Birleşmiş Milletler (BM) İletişim Birimi Sorumlusu Melissa Fleming’in veri ihlali, mülteci kızın isim, yer ve telefon numarasının Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) sayfasında tekrar tweetlenerek 2.3 milyon takipçiye ulaşmasına neden oldu. 

BM’nin küresel iletişim için genel sekreterlik görevine yeni atanmış çalışanı ‘muazzam’ bir gizlilik ihlali ile itham ediliyor; çünkü, tweetinde kullandığı resim mülteci bir kızın aile adı, yeri ve ailesinin telefon numarası da dahil olmak üzere kişisel ayrıntıları göstermekte.

Melissa Fleming’in gönderdiği bu tweet silinmeden önce BMMYK tarafından hafta sonu boyunca 2,3 milyon takipçiye tekrar tweetlendi. Fleming, bu hatasından beridir özür dilemek için kızın ailesini bulmaya çalışıyor.

Fleming’i Twitter üzerinden olası veri ihlali konusunda uyaran Glasgow Üniversitesi’nden mülteciler alanında uzmanlaşmış tarihçi Benjamin Thomas White, BMMYK’nın genel müfettişlik ofisine konu ile ilgili resmi bir şikayette bulunarak Fleming ve BMMYK iletişim ekibini, mülteci çocuğun ve ailesinin mahremiyeti ve güvenliği ile ilgili endişeleri göz ardı etmekle ve kurumun veri koruma kurallarını ihlal etmekle suçladı. 

White ayrıca, Fleming’in sosyal medya üzerinden kendisine ilk tepkisinin yetersiz olduğunu çünkü hatasını kabul etmediğini ve aileden özür dilemediğini de ekledi. “Burada iki sorun var: Birincisi, insani yardım topluluk üyelerinin yardım etmeye çalıştıklarını iddia ettikleri kişilerin fotoğraf ve videolarını kullanma şeklidir; yani onları insanlıktan çıkarma veya aktif olarak tehlikeye atma biçiminden söz ediyorum ve bu çok yaygındır. ”

“Melissa Fleming’in sayfasında, çocukların arkasında toplandıkları bir pankart görürsünüz; muhtemelen bu çocuklar ‘yardım edilenler’dir. Bu, on yıllardır devam eden ve hala valığını sürdüren bir beyaz-kurtarıcılık biçimidir”. 

İsmini vermek istemeyen eski bir BM çalışanı şunları söyledi: “BMMYK tanıtıma oldukça aç bir örgüt. Orada çalışanlara söylenen dışarı çıkıp tanıtım yapmalarıdır ve bazen tanıtımların üzerinde fazla düşünülmez. İletişim birimi sorumlusunun bir gönderiyi paylaşırken bundan daha iyisini bilmesini beklerdim”. 

UN communications chief under fire for tweeting refugee’s details

The UN’s newly appointed under secretary-general for global communications has been accused of an “astonishing” breach of confidentiality, after she tweeted an image of a child refugee that displayed personal details, including her family name, location and family’s phone number.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık