AktüelKıbrıs SorunuPolitikaBM: Maraş ile ilgili BM kararları dışında eylemde bulunulmamalı

Maraş gündemi ile toplanan BM Güvenlik Konseyi, Maraş ile ilgili kararlarını teyit etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 10, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Maraş gündemi ile toplanan BM Güvenlik Konseyi, Maraş ile ilgili kararlarını teyit etti.

BM Güvenlik Konseyi, 40 dakika süren toplantının ardından yapılan açıklamda 550 ve 789 sayılı kararlara atıfta bulunularak, bölgede bu kararların dışında hiçbir süreç başlatılamaz denildi.

Ayrıca güven arttırıcı önlemlerin arttırılması gerekliliğini de ifade edilen açıklamada, liderlere bu konuda adım atmaları çağrısında bulunuldu.

Güvenlik Konseyi üyeleri, 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlar da dahil olmak üzere önceki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi Varosha’nın statüsünün önemini hatırlattı ve ilgili hiçbir işlem yapılmaması gerektiğini yineledi. Güvenlik Konseyi üyeleri, kararlarını uygulamanın önemini vurguladılar. Güvenlik Konseyi üyeleri, 2483 (2019) sayılı kararı ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi, siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki taraflı bir federasyona dayanan kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözümün önemini yeniden teyit etti. Bu bağlamda, tarafları yapıcı ve acil bir şekilde çalışmaya çağırdılar. Ayrıca liderleri yeni güven artırıcı önlemler konusunda anlaşmaya ve uygulamaya teşvik etti. Güvenlik Konseyi üyeleri tarafları ve tüm katılımcıları bir uzlaşma için başarı şansına zarar verebilecek eylem ve söylemlerden kaçınmaya çağırdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık