AktüelEkolojiEkonomi PolitikPolitikaYaşamBM İklim Zirvesinde Kurallar Kitabı hazırlanacak

Polonya’nın güneyindeki Katowice’de eski bir kömür madeninde dün başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi (COP24) 200’den fazla ülkenin katılımıyla gerçekleşiyor. Kurallar Kitabı hazırlanacak İki hafta boyunca sürecek zirvenin en önemli gündem maddesi bugüne kadar iklim değişikliğine karşı mücadele için atılan en büyük adım olarak kabul edilen Paris İklim Anlaşması’nın uygulanması için bir “Kurallar Kitabı” hazırlanması. Yaklaşık 300 sayfayı bulan tekliflerin değerlendirilmesi ve Paris Anlaşması’nın temel kurallarını detaylandıran metnin son şeklini alması için tarafların iki hafta...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Polonya’nın güneyindeki Katowice’de eski bir kömür madeninde dün başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi (COP24) 200’den fazla ülkenin katılımıyla gerçekleşiyor.

Kurallar Kitabı hazırlanacak

İki hafta boyunca sürecek zirvenin en önemli gündem maddesi bugüne kadar iklim değişikliğine karşı mücadele için atılan en büyük adım olarak kabul edilen Paris İklim Anlaşması’nın uygulanması için bir “Kurallar Kitabı” hazırlanması.

Yaklaşık 300 sayfayı bulan tekliflerin değerlendirilmesi ve Paris Anlaşması’nın temel kurallarını detaylandıran metnin son şeklini alması için tarafların iki hafta mesai harcaması bekleniyor.

İklim aktivisti Greta Thunberg de orada 

İklim zirvesi aslında sivil toplumun İngiltere kökenli Extinction Rebellion yani Yok Oluş İsyanı hareketinin ve İsveçli öğrenci Greta Thunberg’inbütün dünyaya yayılan iklim değişikliğiyle mücadele için okul grevi eylemlerinin hız kazandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Kısa sürede iklim değişikliğiyle mücadelenin önde gelen aktivistleri arasına giren Greta Thunberg de COP24’ü takip etmek için Katowice’ye gitti. Thunberg, gitmeden önce Berlin’de Cumartesi günü yapılan büyük iklim eylemine ve diğer kentlerde yayılan harekete selam vererek şu tweet’i attı:

“Bugün dünyada iklim eylemine çıkan herkese teşekkür ederim. Şimdi COP24’e katılmak üzere Katowice’ye gideceğim. Pazartesi günü BM Genel Sekreteri António Guterres ile görüşeceğim.”

Talanoa Diyaloğu adımı

Öte yandan bu zirvenin diğer önemli gündem maddelerinden biri de Fiji dilinde samimiyetle ve yapıcı şekilde olan diyalog anlamına gelen Talanoa Diyaloğu.

COP24’te ilk kez yapılacak olan Talanoa Diyaloğu olarak adlandırılan diyalog toplantılarında ülkelerin iklim değişikliği ile mücadelede ne gibi ilerlemeler kaydettikleri, vaatlerini ne kadar yerine getirdikleri de tartışılacak.

“Artan iklim afetleri” vurgusu

UNFCCC tarafından Zirve’nin ilk gününde yayımlanan basın bülteninde bu başlıklar önce çıkarken, bültende 2020 öncesindeki iklim eylemini de hızlandırmanın aciliyeti şu ifadelerle belirtildi:

“Kaliforniya’dan Kerala’ya, Tonga’ya ve Japonya’ya Dünya’nın her yerinde artan yıkıcı iklim afetlerinin gerçekleştiği yılın sonunda düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP24), Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nın uygulama kılavuzlarına son halini vermek için toplandı.”

Türkiye ve İklim Müzakereleri

Zirvede Türkiye Bakan Yardımcısı düzeyinde temsil ediliyor.

Türkiye UNFCCC (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi) gelişmiş ülkeler ile aynı listede (EK-1) yer alıyor.

Bu listede yer alan tek gelişmekte olan ülke olan Türkiye bu durumu yüzünden kabul edilmiş özel koşullara sahip.

2004 yılında UNFCCC’yi ve 2009 yılında Kyoto’yu onaylayan Türkiye, gelişmiş ülke sınıflandırması neticesinde Yeşil İklim Fonu ve Temiz Kalkınma Mekanizması gibi desteklere mevcut durumda ulaşmadığını gerekçe göstererek Paris Anlaşması’nı onaylamıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık