AktüelKıbrıs SorunuPolitikaBM Güvenlik Konseyi Türkiye’nin Maraş adımını kınadı

Ekim 2020'den beri Maraş'ta uygulanan bu eylem planının ve atılan tüm adımların derhal geri alınması çağrısında bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazedda Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin Maraş’la ilgili adımlarını kınadı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başkanlığı açıklamasında, Kıbrıs’ın tellerle çevrili Maraş bölgesiyle ilgili Türkiye’nin kararını kınadı.

Güvenlik Konseyi, bugün aldığı kararda, 20 Temmuz’da Türk ve Kıbrıslıtürk liderlerin Kıbrıs’ta tellerle çevrili Maraş bölgesinin bir bölümünün yeniden açılmasına ilişkin açıklamasını kınayarak, Ekim 2020’den beri Maraş’ta uygulanan bu eylem planının ve atılan tüm adımların derhal geri alınması çağrısında bulundu.

Temmuz ayı Konsey Başkanı Fransa tarafından sunulan bir başkanlık bildirisinde (belge S/PRST/2021/13), 15 üyeli Konsey, Maraş’ın herhangi bir bölümünü, sakinleri dışındaki kişiler tarafından yerleşime yönelik herhangi bir girişimin kabul edilemez olduğunu yineledi. Daha önceki Konsey kararları ve açıklamalarına aykırı olan bu tek taraflı eylemlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Konsey, Maraş’ın Birleşmiş Milletler yönetimine devredilmesi de dahil olmak üzere kararlarına tam saygı gösterilmesinin ve uygulanmasının ve Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (UNFICYP) hareket özgürlüğüne saygı gösterilmesinin önemini vurgulamaya devam etti.

Metinde ayrıca Konsey, ilgili Konsey kararlarında belirtildiği gibi, Kıbrıs halkının istekleri doğrultusunda ve siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı, kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.

BM Güvenlik Konseyi’nin resmi açıklaması:

No photo description available.

AFP’ye konuşan diplomatlara göre kınama kararı Çarşamba günü açıklanacaktı. Ancak Erdoğan’a yönelik dilin sertleştirilmesi konusundaki talepler üzerine tartışma iki gün boyunca sürdü. Bu sebeple, bir lidere BMGK’nın 15 üyesinin birden onayıyla yapıldığı nadir görülen kınama açıklaması, Cuma gününe kaldı.

“Çin ve Hindistan metnin sertleştirilmesini istedi”

İngiltere tarafından kaleme alınan metin üzerinde Çarşamba günü yoğun müzakerelerde bulunulduğu ancak müzakerelerin alışıldığı üzere metnin yumuşatılması için değil, Çin ve Hindistan’ın girişimi üzerine sertleştirilmesi için yürütüldüğü kaydedildi.

Gazeddakıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık