AktüelMüzakerelerBM: Görüşmeler Bir Paket Üzerinden Devam Edecek | #ConferenceonCyprus | #CransMontana

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in girişiminin ardından, pazartesi günkü 5’li toplantıda masaya 5 farklı paket önerisinin geleceği öğrenildi. TAK’ın edindiği bilgiye göre, 3 garantör ülke, “Güvelik ve Garantiler” başlığındaki stratejik öneme sahip hususlardaki pozisyonlarının ana çerçevesini maddeler halinde listeleyerek, eş zamanlı BM’ye sunacak. Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları da, geriye kalan başlıklarda askıda bekleyen konularda BM Genel Sekreteri’nin taraflarla birlikte belirlediği çerçeve dahilinde, stratejik karar gerektiren hususlara ilişkin paket önerilerini BM’ye sunacak. Kıbrıs Türk...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 1, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in girişiminin ardından, pazartesi günkü 5’li toplantıda masaya 5 farklı paket önerisinin geleceği öğrenildi.

TAK’ın edindiği bilgiye göre, 3 garantör ülke, “Güvelik ve Garantiler” başlığındaki stratejik öneme sahip hususlardaki pozisyonlarının ana çerçevesini maddeler halinde listeleyerek, eş zamanlı BM’ye sunacak.

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları da, geriye kalan başlıklarda askıda bekleyen konularda BM Genel Sekreteri’nin taraflarla birlikte belirlediği çerçeve dahilinde, stratejik karar gerektiren hususlara ilişkin paket önerilerini BM’ye sunacak.

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının masaya koyacağı paket önerileri, “Güvenlik ve Garantiler” başlığı dahil, tüm konularda askıda bekleyen ve iki kurucu devletin eşitliğine dayalı yeni federal ortaklığa ulaşılması için aşılması gereken stratejik öneme sahip “spesifik” konulardan oluşacak.

BM AÇIKLADI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin gerçekleştirdiği olumlu, “sonuç odaklı” toplantılarda, Kıbrıs’ta tarafları kapsamlı çözüme götürebilecek gerekli unsurların yer alacağı bir paket anlayışının ortaya çıktığı bildirildi.

BM Genel Sekreterliği Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dün liderler ve garantörlerin yanısıra konferansa gözlemci olarak katılına Avrupa Birliği ile bir dizi oldukça yapıcı görüşme yaptığı belirtildi.

Konferansın bu sabah siyasi seviyede devam ettiğine işaret edilen açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs insanına kapsamlı çözüm sunma çabalarına tam anlamıyla bağlı olduğu yinelendi.

Guterres’in dün gece delegasyon başkanlarıyla yaptığı “olumlu, sonuç odaklı” toplantılarda Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme götürebilecek gerekli unsurların yer alacağı bir paket anlayışının ortaya çıktığı kaydedildi.

“DAHA ÖNCEDEN BELİRLENEN UNSURLARDAN OLUŞAN PAKET İKİ MASADA GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANDI”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, daha önceden belirlenen unsurlardan oluşan paketin iki masada da görüşülmeye başlandığını belirtti.

Eide, Kıbrıs Konferansı’nın bugünkü oturumu sırasında verdiği arada gazetecilerin sorularını yanıtında, BM Genel Sekreteri başkanlığında dün akşamki yemekte, Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme götürebilecek gerekli unsurların yer alacağı bir paket anlayışının ortaya çıktığını söyledi.

Espen Barth Eide, daha önceden belirlenen unsurlardan oluşan paketin iki masada da görüşülmeye başlandığını belirtti. Eide, bunların çözümlenmesi halinde, kapsamlı bir çözümün unsurlarını elde edileceğini kaydetti.

Sabahki görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini ifade eden Eide, tarafların bugün ve yarın kendi aralarında toplanarak fikirlerini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eide, “Güvenlik ve Garantiler” konusunun yanısıra askıda kalan konuların ele alındığı ikinci masa toplantılarında da net unsurlar bulunduğunu belirterek, pazartesi günü devam edilecek toplantıda tarafların masaya öneri paketi koyacağını kaydetti. Eide, bu unsurların, müzakerelerin başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz niteliği taşıdığını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık