AktüelMüzakerelerBM Genel Sekreteri Ban Liderlerle Ne Konuştu?

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Mont Pelerin`de liderler Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında, toprak ve diğer askıda olan konularda başlanan görüşmelerin açılışında, Kıbrıs müzakerelerinin  altı başlığı, çözümün ekonomik yönleri ve uygulanması dâhil ele alınması gereken diğer birbirine bağlı konularda değerlendirmelerde bulundu. KHA haberinde, Ban`ın iki liderle yaptığı bir buçuk saat süren görüşmede, altı başlığın durumu ve daha önemli anlaşmazlıklar bulunan mülkiyet ve toprak konularına ağırlık verilmesiyle ilgili değerlendirmeler yaptığını duyurdu. Genel Sekreter değerlendirmesinde, çözümün...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Mont Pelerin`de liderler Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında, toprak ve diğer askıda olan konularda başlanan görüşmelerin açılışında, Kıbrıs müzakerelerinin  altı başlığı, çözümün ekonomik yönleri ve uygulanması dâhil ele alınması gereken diğer birbirine bağlı konularda değerlendirmelerde bulundu.

KHA haberinde, Ban`ın iki liderle yaptığı bir buçuk saat süren görüşmede, altı başlığın durumu ve daha önemli anlaşmazlıklar bulunan mülkiyet ve toprak konularına ağırlık verilmesiyle ilgili değerlendirmeler yaptığını duyurdu.

Genel Sekreter değerlendirmesinde, çözümün ilk gününden ve uygulanmasından, ayrıca halledilmesi gereken çözümün ekonomik yönlerinden söz etti.

Güvenlik konusunda da Ban, iki taraf arasında bu başlık üzerinde görüş ayrılığı olduğunu ancak 1960 sisteminin bu konunun esasını oluşturamayacağını, bir tarafın güvenliğinin diğer tarafa zararı olmaması gerektiği konusunda görüş birliği olduğundan bahsetti.

Basın açıklamasından sonra liderlerle buluşan Ban, Kıbrıs sorunuyla ilgili böyle bir toplantıya kişisel olarak üçüncü kez katıldığını, daha öncekilerin Cenevre ve Green Tree`de olduğunu hatırlattı.

Anastasiades ve Akıncı da söz alarak yaklaşık onar dakika süren açıklamalarda bulundular, ancak Genel Sekreterin yaptığı gibi özlü konulardan söz etmediler. Anastasiades konuşmasında genel olarak toprak konusundan, haritalardan ve kriterlerdeki kararlarla ilgili olumlu bir sonucun öneminden bahsetti. Akıncı ise ayrıntıya girmeden müzakerelerdeki altı fasılla ilgili konuştu.

Liderlerle öğle yemeğinde de bir arada olan Ban Ki-moon, daha sonra İsviçre`den ayrıldı.

Müzakerelerin bugünkü açılışına katılan BM heyeti üyelerinden biri de, 2006-2008 arasında Kıbrıs`ta BM Genel Sekreteri`nin Özel Temsilcisi olarak hizmet yapan uluslararası kuruluşun Cenevre`deki Ofis Genel Sekreteri Michael Moller oldu.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık