AktüelDünyaBM: 50 binden fazla Ukraynalı ülkesini terk etti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, 50 binden fazla Ukraynalının Polonya ve Moldova'ya gittiğini söyledi.
Gazedda KıbrısŞubat 26, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

* 50 binden fazla Ukraynalı 48 saatten kısa bir süre içerisinde -çoğunluğu Polonya ve Moldova’ya- ülkelerini terk etti.

* Birçok Ukraynalı da sınırlara doğru ilerliyor. Sınırlarını açık tutan ve Ukraynalı mültecileri karşılayan ülke hükümetlerine ve insanlarına yürekten teşekkür ediyorum.

Birlemiş Milletler Mülteciler Örgütü savaşın siviller üzerinde ağır sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Komşu ülkeler 44 milyon nüfuslu Ukrayna’dan mülteci kabul edeceklerini açıkladı.

Polonya yaralı Ukraynalılar için 120 hastaneden oluşan bir liste oluştururken sınırda göçmen kabul merkezleri kurdu. Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, bir “göçmen dalgasına” hazır olduklarını söyledi.

“Çok büyük sayılar bekliyoruz”

Ukrayna’nın güney komşusu Moldova, 2-3 bin kişinin geçtiği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Örgütü’nün bölge temsilcisi Roland Schilling, “Çok büyük sayılar bekliyoruz” demişti.

Slovakya ve Macaristan, olası göçmen akını için sınıra takviye birlikler gönderdi. Almanya, göçmen kabul eden Doğu Avrupa ülkelerine destek vereceğini duyurdu. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser her ‘senaryoya hazır olduklarını’ söylemişti.

Reuters ajansına göre Alman basını Ukrayna’dan Avrupa Birliği’ne 200 bin ile bir milyon arasında Ukraynalının gelebileceğine ilişkin tahminler paylaşmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık