EkolojiBM: 300 Milyon Çocuk ‘Zehir Soluyor’

UNICEF’ın yeni araştırmasına göre dünya genelinde 300 milyon çocuk, sağlığa ‘ciddi’ zararları bulunan kirli havayı soluyarak yaşıyor. Yeni rapora göre, her 7 çocuktan 1’i açıkhavada kirli hava soluyarak yaşamak zorunda kalıyor. Bu oran uluslararası standartlara göre 6 kat daha fazla. BBC Türkçe’nin haberine göre UNICEF Direktörü Anthony Lake, 7-18 Kasım arası Fas’ta düzenlenecek BM İklim Zirvesi öncesi liderlere gerekli önlemleri almaları çağrısı yaparken, “Hava kirliliği 600 bin çocuğun ölümünde ana etkenlerden biri. Milyonlarca insanın geleceğini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

UNICEF’ın yeni araştırmasına göre dünya genelinde 300 milyon çocuk, sağlığa ‘ciddi’ zararları bulunan kirli havayı soluyarak yaşıyor.

Yeni rapora göre, her 7 çocuktan 1’i açıkhavada kirli hava soluyarak yaşamak zorunda kalıyor. Bu oran uluslararası standartlara göre 6 kat daha fazla.

BBC Türkçe’nin haberine göre UNICEF Direktörü Anthony Lake, 7-18 Kasım arası Fas’ta düzenlenecek BM İklim Zirvesi öncesi liderlere gerekli önlemleri almaları çağrısı yaparken, “Hava kirliliği 600 bin çocuğun ölümünde ana etkenlerden biri. Milyonlarca insanın geleceğini de tehdit ediyor.” diye konuştu.

Hava kirliliğinden en fazla etkilenen bölge Güney Asya.
Hava kirliliğinden en fazla etkilenen bölge Güney Asya.

Lake, “Hava kirliliği sadece çocukların gelişmekte olan ciğerlerini etkilemiyor, açıkçası kan-beyin sınırını da aşarak gelişen beiynlere kalıcı hasarlar veriyor” diyen Lake, “Hiçbir toplum hava kirliliğini gözardı edemez” uyarısını yaptı.

UNICEF, uydu görüntüleriyle dünya hava kirliliği haritasını da çıkarırken, raporda kirliliğin başlıca sepebleri arasında araç emisyonları, fosil yakıtlar, toz, atıkların yanmasıyla havaya karışan gazlar sıralandı.

Güney Asya, hava kirliliğinin en fazla çocuğu etkilediği bölge. Burada 620 milyon çocuk kirlilikten etkileniyor. Güney Asya’yı 520 milyon çocuğun zehirli hava soluduğu Afrika izliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık