PolitikaBKP: Türkiye’de Yapılanlar 12 Eylül Darbesini Aratmıyor

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet izcan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yaşanan  gelişmeleri kaygı ile izlediklerini belirterek, “ 15 Temmuz darbe girişimini hep birlikte kınadık. Ancak 15 temmuz’u bahane ederek yeni darbeler yapmak, düşünce suçluları yaratmak, gazeteleri kapatmak ve demokrasiyi askıya almayı da hep birlikte kınamamız gerekiyor. Özgür Gündem, Evrensel ve Cumhuriyet Gazetelerine yapılanlar,  medya kuruluşlarını kapatmak, HDP milletvekillerini ve  parti liderlerini tutuklatmak, yurt dışı yasağı koymak demokrasi ve özgür düşünceye yapılan darbelerdir. Türkiye’de son...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet izcan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yaşanan  gelişmeleri kaygı ile izlediklerini belirterek, “ 15 Temmuz darbe girişimini hep birlikte kınadık. Ancak 15 temmuz’u bahane ederek yeni darbeler yapmak, düşünce suçluları yaratmak, gazeteleri kapatmak ve demokrasiyi askıya almayı da hep birlikte kınamamız gerekiyor. Özgür Gündem, Evrensel ve Cumhuriyet Gazetelerine yapılanlar,  medya kuruluşlarını kapatmak, HDP milletvekillerini ve  parti liderlerini tutuklatmak, yurt dışı yasağı koymak demokrasi ve özgür düşünceye yapılan darbelerdir. Türkiye’de son dönemlerde yaşanan siyasi gelişmelerden büyük kaygı duymaktayız” dedi.

Yapılanlar 12 Eylül darbesini aratmıyor

Tüm dünyanın ve Avrupa’nın da Türkiye’de yaşananları büyük bir kaygı ile izlediğini ve nerede duracağını merak ettiğini ifade eden İzcan,  12 Eylül darbe sonrasına benzer bir şekilde yargı sistemine el konulduğunu, kurumların  demokratik bir şekilde çalışmadığını belirtti.

Demokrasi ve insan hakları katledilmektedir

“ Türkiye’de Yargı, üniversiteler, medya, kitle iletişim araçları kısacası demokratik ve bağımsız olması gereken tüm kurumları hükümet tamamen ele geçirmiştir. Bu Türkiye halkları için, Türkiye demokrasisi için büyük bir tehlikedir. Başkanlık rejimini hayata geçirmek adına bugün AKP iktidarı demokrasi ve insan haklarını katletmektedir. Baskı rejimi her geçen gün ülkeyi ve tüm kurumlarını ele geçirmektedir” diyen İzcan, ülke yönetiminin esasısın demokrasi ve insan haklarına sahip çıkmak olduğunu vurguladı.

Türkiye’de hukuka saygılı bir devlet yönetimine ihtiyaç vardır.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak beklentilerinin bir an önce bu anti demokratik sürecin atlatılması ve halk egemenliğine dayalı demokratik, layık, insan hak ve özgürlüklerine ve hukuka saygılı bir yönetim şeklinin oluşması olduğunu vurgulayan İzcan, “ Türkiye halklarının kardeşçe bir arada yaşayabilmesi için ayrıştırıcı değil birleştirici, demokratik, insan hakları ve hukuka saygılı bir devlet yönetimine ihtiyaç vardır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık