AktüelMedya OdasıBizden’den CTP’ye ‘makbul çocuk’ benzetmesi

4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İletişim Koordinatörü Ali Bizden’den CTP’ye tepki geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İletişim Koordinatörü Ali Bizden’den CTP’ye tepki geldi. Kutlu Adalı cinayeti tartışmalarının kol gezdiği Kıbrıs’ın kuzeyinde, CTP’nin hayat pahalılığı ile ilgili söylemlerine tepki veren Bizden, ‘gündeme makbul çocuk’ benzetmesi yaptı. 

Bizden, “Toplumsal bellekte derin iz bırakan Kutlu Adalı suikasti ile failler, itiraflar 25 yıl sonra ortalığa saçılırken, “halkın alım düzeyi düştü, çocuklar süt içemiyor” muhalefeti yapmak, en hafifi tabiriyle gündeme makbul çocuk müdahalesidir” dedi.

CTP’nin açıklaması neydi?

CTP’den bugün “Halkın alım gücü düşüyor” başlıklı bir açıklama yaparak, hükümetin seyrettiğini söylemişti. Açıklama şöyle:

Reel maaşlar ve buna bağlı olarak satın alma gücü sürekli olarak gerilemesine rağmen, UBP-YDP- DP Azınlık Hükümeti yüzü kızarmadan, insafsızca zam üstüne zam yapıyor, halkı sefalete sürüklüyor. Akaryakıt, tüp gaz, ilaç, temel tüketim maddeleri ciddi oranda zamlandı. Marketlere girilemez oldu. Yetersiz ve dengesiz beslenen, sağlık ihtiyaçlarını karşılayamayan, ev/dükkan kirasını ödeyemeyen, sosyal güvenlik mükellefiyetlerini yerine getiremeyen insan sayısı arttıkça arttı. Veriler ne durumda olduğumuzu açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. 2020 enflasyonu yüzde 15,03 kamu görevlilerinin brüt maaşlarına yapılan artış ise yüzde 12,98. Son 15 ayda asgari ücrete yapılan artış yüzde 15,09. 1 Ocak 2020’den günümüze Türk Lirası’nın Sterlin karşısındaki değer kaybı yüzde 50’nin üzerinde. Ocak 2020’de 400 Sterlin taksit ödeyen birisinin cebinden 3.152 TL çıkarken, bugün yüzde 55 artışla 4.872 TL çıkıyor. Türk Lirası’nın ciddi anlamda değer kaybettiği, alım gücünün gerilediği, yoksulluğun derinleştiği böylesi bir dönemde hükümet hiç utanmadan, sıkılmadan, vicdanı dahi sızlamadan, tek avantajı maaşı bir nebze koruma niteliği taşıyan hayat pahalılığı ödeneğini dört ay süreyle durdurmayı öngören yasayı Meclis’ten geçirmeye çalışıyor. Ancak bu yasanın geçmesi için kalkacak ellerin, bir gün şamar şeklinde kendilerine geri döneceğini hiç hesaplayamıyorlar. UBP-DP-YDP Azınlık Hükümetinin görevde kaldığı her gün zamdır, yokluktur, yoksulluktur, antidemokratik uygulamadır, kazanılmış hakların gaspıdır, padişahlık hevesidir, kaostur. Yeter artık, halka karşı biraz saygınız varsa istifa edin.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık