AktüelGazedda'nın Gündemi“Biz içeri gelmiyoruz, siz dışarı çıkın”

Güneyin Emekçileri Komitesi Meclis önünde hükümeti istifaya çağırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 4, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Güneyin Emekçileri Komitesi Meclis önünde hükümeti istifaya çağırdı.

Eylemciler Cumhuriyet Meclisi önünde “işimize dönmek istiyoruz” pankartı açtı, “kapıları açın işimize gidelim”, “bıçak kemiğe dayandı” sloganı attı.

Güneyin Emekçileri Komitesi, bugün yine Meclis önünde eylem yapıyor. Hükümet istifa sloganları ile başlayan eylemde, işçiler hükümet Temsilcilerini sokağa çıkmaya davet etti.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın işçi Temsilcilerini meclise davet etmesinin ardından, işçiler “biz buradayız, içeri gitmeyeceğiz. Siz dışarıya çıkın” dedi.

Bunun üzerine Başbakan Ersin Tatar işçilerle görüşmek için Meclis önüne çıktı. Tatar konuşmasında geçiş noktaları ile ilgili çalışmanın sürdüğünü ifade ederek, gelişmeleri paylaşacaklarını dile getirdi.

Tatar’ın konuşmasının ardından işçiler taleplerini Tatar’a iletti. İşçiler tarih istediklerini ifade ederek, işlerini kaybetmek üzere olduklarını ve sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ettiler.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, işçileri Meclis camından bu şekilde izledi.

Eylem sırasında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP milletvekilleri ile eylemcilerin yanına gelerek, soruna çare bulunması için yaptıkları girişimleri anlattı.

Erhürman, eylemcilerin “çaresiz kaldık nasıl geçineceğiz” sitemine karşılık, sorunu iyi bildiklerini ve çözüm bulunması için Hükümetle görüştüklerini ancak henüz net bir sonuç çıkmadığını kaydetti.

Erhürman, liderler arasında 8 Haziran tarihinin konuşulduğunu ve bazı öncelikler belirlendiğini anımsatarak, hükümetin de yapacağı değerlendirmeler ile ortaya bir sonuç çıkacağına inanç belirtti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de eylemcilerin yanına gelerek, destek belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık