AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haber“Biz bütün bir Mağusa, bütün bir Kıbrıs hayali kuran insanlarız”

"Biz geleceği barış içerisinde, bir arada kurmak isteyen insanlarız. İnsanların etnik kökenini, dilini, dinini ayırmayan insanlarız. Bunun için bir araya geldik."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs Haber Merkezi

Kapalı tutularak onlarca yıldır Kıbrıslırumlara ağır travmalar yaşatılan Varosha-Maraş, geçtğimiz yıl bir kısım yollarının açılmasının ardından, bu kez de askeri bölge statüsü kaldırılarak gerçek sahiplerine Türk yönetimi altında geri dönme çağrısı yapılacağı yönündeki iddialarla gündemde.

Resmi söylemlerin travmaları ağırlaştırdığı koşullarda bir araya gelen Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum barış aktivistleri dün Varosha’nın ziyarete açılan kısmında bir araya gelip ele ele büyük bir çember oluşturarak barış ve dayanışma mesajı verdiler.

Gazeddakıbrıs’ın ulaştığı aktivistler Covid-19 pandemesi bahane gösterilerek kapatılan barikatların tekrardan açılmasıyla kuzey ve güneyde yaşayan aktivistlerin yeniden bir araya gelme olanağını yakaladıklarını belirterek, söz konusu eylem fikrinin bu şartlarda geliştirildiğini kaydettiler.

Varosha-Maraş’la ilgili çeşitli açıklamalar yapılarak kararlar alındığını fakat bu kararlar alınırken ne Kıbrıslıtürklerin, ne de kentle duygusal bağı olan kentin esas sahipleri Kıbrısrumların fikirlerinin alınmadığına dikkat çeken aktivistler, “herkesin vicdanına ve aklına yatkın bir süreç yürütülmüyor” vurgusunda bulundu.

Bu eylemi gerçekleştirme amaçlarının kentin sadace Mariya’nın ya da Yorgo’nun mülkleriyle ilgili bir sorun olduğunu anlatmak için değil, açık ya da kapalı Varosha-Maraş ve Mağusa kentini bütün bir kent olarak gördüklerini ve kentle ilgili alınacak kararların geçmişte ya da bugün bu kentte yaşayan insanların iradesine uygun olarak alınması gerektiğini söylediler.

“Biz bütün bir Mağusa, bütün bir Kıbrıs hayali kuran insanlarız” diyen aktivistler “bizim düşmanlıkla, duyguların manipüle edilmesi veya sömürüsüyle işimiz yoktur. Biz geleceği barış içerisinde, bir arada kurmak isteyen insanlarız. İnsanların etnik kökenini, dilini, dinini ayırmayan insanlarız. Bunun için bir araya geldik. Maraş’ta barışçıl bir şekilde nasıl bir araya gelebileceğimizi gösterdik” vurgusunda bulundular.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık