AktüelEkonomi PolitikBirleşik Krallık’tan Kıbrıs’ın kuzeyine direkt uçuş yok!

Birleşik Krallık hükümeti, "Birleşik Krallık ile Kıbrıs'ın kuzeyi arasında doğrudan uçuşlara izin verme planları" olmadığını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 27, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Birleşik Krallık hükümeti, “Birleşik Krallık ile Kıbrıs’ın kuzeyi arasında doğrudan uçuşlara izin verme planları” olmadığını belirtti.

Açıklama, İngiltere’deki Kıbrıslıtürklerin İngiliz Parlamentosu’nun internet sitesinde başlattıkları ve Kıbrıs’ın kuzeyine doğrudan uçuşların düzenlenmesi talebinde bulunan dilekçeye resmi bir yanıt olarak geldi.

Cumartesi sabahı itibariyle dilekçe 12 bin 660 imza topladı. Kurallar, bir dilekçenin 100 bin imzaya ulaştığında ancak, Parlamento’da görüşülmesini mümkün kılıyor.

Britanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “doğrudan uçuşların uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülükleri ihlal edeceği” vurgulandı.

Açıklamada uluslararası toplumun geri kalanı gibi, Britanya’nın da tek yanlı ilan edilen “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak ”tanımadığı vurgulandı. Açıklamada devamla şu görüşe yer verildi:  Birleşik Krallık, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Kıbrıs adasının egemen makamı olarak kabul etmektedir. Sonuç olarak, Birleşik Krallık hükümeti Kıbrıs’ın kuzeyindeki ‘idare’ ile bir Hava Hizmetleri Anlaşması müzakere edemez”.

Bu arada Birleşik Krallık’taki Kıbrıslılar Ulusal Federasyonu, konuyla ilgili olarak Birleşik Krallık hükümetinin “açık onayını” memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..