AktüelEkolojiBirleşik Krallık Meteoroloji Dairesi: 2040’ta kar yağmayabilir

Met Office tarafından yapılan analiz bu yüzyılın sonunda, en yüksek rakımdakiler hariç birçok bölgede karın tamamen kaybolacağını öngörüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Birleşik Krallık‘ın meteoroloji birimi Met Office’in yaptığı analize göre, 2040 yılından itibaren ülkenin pek çok bölgesine iklim değişikliği nedeniyle hiç kar yağmayabilir.

Yapılan analiz 2040’lı yıllarda Güney İngiltere‘nin çoğunun artık sıfırın altında sıcaklıklara ulaşamayacağını öngörüyor. 2060’lı yıllarda da yalnızca İskoçya‘nın kuzeyinde ve yüksek bölgelerin soğuk günler yaşayacağı belirtiliyor.

Sebep karbon emisyonlarının artması

DHA’nın aktardığına göre iklim değişikliği tahminlerini inceleyen Met Office Dairesi‘nde görevli kıdemli bilim insanı Dr. Lizzie Kendon‘a göre analiz, karbon emisyonlarının hızlandırılmasına dayanıyor.

Analiz, bu yüzyılın sonunda, en yüksek rakımdakiler hariç birçok bölgede karın tamamen kaybolacağını söylüyor.

Met Office’e göre, karbon emisyonları dünya çapında önemli ölçüde azaltılırsa bu değişikliklerin yoğunluğu ve şiddeti de azalacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık