Kıbrıs SorunuBirleşik Krallık, Kıbrıs barış sürecinin hemen başlamasını destekliyor

Birleşik Krallık Hükümeti, Kıbrıs sorunuyla ilgili barış müzakereleri sürecinin başlamasının acil olması gerektiğine inanıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Birleşik Krallık Hükümeti, Kıbrıs sorunuyla ilgili barış müzakereleri sürecinin başlamasının acil olması gerektiğine inanıyor.

Bir İngiliz hükümeti (Whitehall) kaynağı Kıbrıs Haber Ajansı’na, görüşülmekte olan Londra’nın gayrı resmi beşli bir BM toplantısının ‘acilen’ toplanması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Kıbrıs’ın üç garantör gücünden biri olan Birleşik Krallık, Kıbrıs Türk tarafının son liderlik ‘seçimi’nden sonra diğer taraflarla birlikte ön görüşmelere artan bir sıklıkla katılıyor.

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, hafta içinde Kıbrıslırum lider Nicos Anastasiades ve Kıbrıslıtürk lider yeni Ersin Tatar’la ayrı ayrı görüşmüştü.

Bundan önce de Başbakan Johnson, Cumhurbaşkanı Anastasiades’le çözüm müzakerelerinin başlaması beklentilerini görüşmüş, Dışişleri Bakan Vekili Wendy Morton da oldukça aktif olmuştu.

Baroness Sugg ise kısa süre önce Lordlar Kamarası’nda, Birleşik Krallık Hükümetinin, BM Genel Sekreteri’nin taraflarla gayrı resmi beş+bir toplantı yapılmasına olanak sağlayacak konuların araştırılması taahhüdünü memnunlukla karşılamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..