AktüelGazedda'nın GündemiBireysel silahlanma öldürür: Binlerce kişinin silahı var

Kıbrıs’ın kuzeyinde silah alabilmek çok kolay. 22 yaşını doldurmuş herhangi bir birey, silah taşıma ruhsatı almak için başvuruda bulunabiliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2021
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıs’ın kuzeyinde silah alabilmek çok kolay. 22 yaşını doldurmuş herhangi bir birey, silah taşıma ruhsatı almak için başvuruda bulunabiliyor.

Geçtiğimiz 3 ay içinde 3 çocuk, tabancadan çıkan kurşun dolayısıyla hayatını kaybetti. Ocak ayında Geçitkale’de toplam 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayın ardından geçtiğimiz hafta da Lapta bölgesinde 8 yaşında bir çocuk, henüz tespit edilemeyen bir sebeple tabancanın ateş alması sonucu hayatını kaybetti. Yaşanan bu ölümler, bireysel silahlanmanın acı tarafını da gözler önüne seriyor.

Bakanlar Kurulu kararına göre, Kıbrıs’ın kuzeyinde silah ruhsatı almak çok kolay bir prosedür. 22 yaşını doldurmuş herhangi bir birey, Kaymakamlıklar aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, silah ruhsatı alabilir. Edinilen bilgide, resmi kayıtlara göre bireysel olarak kayıtlı 32 bin 500 av tüfeği bulunurken, bin 493 kişide ise tabanca bulunuyor.

Öte yandan 8 yaşındaki Y.E’nin ölümü ile ilgili Polis Basın Subaylığı yaptığı açıklamada, soruşturmanın halen sürdüğünü bildirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..