AktüelKıbrıs SorunuBir yılı daha kaybettik!

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda 2020’de müzakere yapılmazken; ekim ayında Cumhurbaşkanlığı'na seçtirilen Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının federasyon yerine iki egemen devlet temelinde görüşeceğini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda 2020’de müzakere yapılmazken; ekim ayında Cumhurbaşkanlığı’na seçtirilen Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının federasyon yerine iki egemen devlet temelinde görüşeceğini açıkladı.

Kıbrıs sorunuyla ilgili tarafların ve garantörlerin katılımıyla geçen yıldan beri gündemde olan 5’li konferans 2020’de de gerçekleşmedi ve yeni yıla kaldı. Kıbrıs’ın kuzeyinde Ekim ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından BM’den beklenen hareketlenme, BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adayı ve garantör ülkeleri ziyaretiyle yaşandı. Lute’un, 5’li konferans hazırlıkları için ocak ayında yeniden gelmesi bekleniyor.

“Yeni siyaset zamanı”

Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçiminde 18 Ekim’de seçilmesinin ardından ilk ziyaretini 26 Ekim’de Ankara’ya yaptı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Türkiye ve kktc’nin Kıbrıs sorununun çözümü noktasında gösterdiği iyi niyete karşılık bulamadığını belirterek “yeni bir siyaset geliştirilmesi gerektiğini” söyleyen Tatar, Kıbrıs’ta federasyon yerine zaten var olan iki devletin iş birliğiyle çözümün sağlanabileceğini ifade etti.

Tatar, “Federasyon masalı masal olmaya devam ediyor. Esas olarak gerçeklere baktığımızda Kıbrıs’ın Rum tarafında da buna inanan yok ama alışılmış bir süreç. İlla bunu oyalama için devam ettirecekler. Dolayısıyla yeni bir siyaset zamanıdır o da gerçeklere bağlı siyasettir. Gerçeklere bağlı siyaset de ifade ettiğim gibi egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan ve zaten şu an var olan iki devletin iş birliğidir.” diye konuştu.

Tatar ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, 3 Kasım’da gayriresmi bir görüşme yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık