AktüelGazedda'nın GündemiMedya OdasıBir yılda 29 kişi trafikte hayatını kaybetti!

Kıbrıs’ın kuzey yarısında içinde bulunduğumuz 2019 yılında 29 kişi trafiğe bağlı çarpışmalarda hayatını kaybetti!
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

GazeddaKıbrıs olarak, her yıl yapılan 2019 yılında neler yaşandığı haberlerine farklı bir çerçeveden bakmak istiyoruz.

Yapılan araştırmada, 2019 yılında Kıbrıs’ın kuzey yarısında toplam 29 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. İnsan hayatını ve sağlığını korumakla mükellef devlet ise, yaşanan trafik kazalarıyla ilgili her yıl olduğu gibi bu yıl da herhangi bir adım atmadı.

Para olmadığı ve yeterli eleman olmadığı bahanesi ardına saklanan devlet, 2019 yılında her yaştan, milliyetten ve farklı cinsel kimlikten 29 kişinin daha ölümünden sorumlu oldu.

Trafik çarpışmalarına “kaza” demek sorumluları aklar

Kıbrıs’ın kuzeyindeki gazetelerden Havadis Gazetesi hariç tamamı, trafikte gerçekleşen bu olaylara “kaza” nitelemesi yapmaktadır. “Kaza”, kelime anlamı itibariyle, önlenemeyen ve kaderi içinde barındıran bir kelimedir.

“Kaza” kelimesi ile ilgili kaynaklar, kelimeyi “yargılama, yargı, özellikle tanrısal yargı, kader, kısmet, ölüm, beklenmedik ölüm” olarak nitelemektedir.

Önlenebilir olaylara “kaza” demek, çarpık sistemi aklamasının yanısıra, sorumluluğu olan yetkililerin sorumluluğunu almamasına ve dolayısıyla sorumluluğu, hayatını kaybedenlere ya da kaybetmesine neden olanlara yükler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık