AktüelİnsanYaşamBir yemekten fazlası: evsiz insanlar için havalı Rio restoranı

Çeviren: Aycan Akcin Menüde haysiyetin olduğu bu Brezilya mutfağında lezzetli yemekler aksi taktirde atılacak olan yiyeceklerden yapılıyor. Rio de Janeiro’nun merkezine yakın  İtalyan adı ve yenilikçi menüsü ile şık bir mutfak olan Refettorio Gastromotiva, Ağustos 2016’da Olimpiyat Oyunlarından hemen önce açıldı; yoksulluk ve artan evsizlikle çürüyü giden böyesi  bir şehirde eşsiz bir projedir. Burada yemek yiyenler – eşitsizliğin derinleştiği bir ülke tarafından terk edilen ve ekonominin durgunluk dönemindeki felcinden emekleyerek kurtulma çabasındayken  – burada sunulan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviren: Aycan Akcin

Menüde haysiyetin olduğu bu Brezilya mutfağında lezzetli yemekler aksi taktirde atılacak olan yiyeceklerden yapılıyor.

Rio de Janeiro’nun merkezine yakın  İtalyan adı ve yenilikçi menüsü ile şık bir mutfak olan Refettorio Gastromotiva, Ağustos 2016’da Olimpiyat Oyunlarından hemen önce açıldı; yoksulluk ve artan evsizlikle çürüyü giden böyesi  bir şehirde eşsiz bir projedir. Burada yemek yiyenler – eşitsizliğin derinleştiği bir ülke tarafından terk edilen ve ekonominin durgunluk dönemindeki felcinden emekleyerek kurtulma çabasındayken  – burada sunulan yemeklerin insaniyet namına bir hatırlatma görevi gördüğünü söylüyor.

Restoranın yemekleri, büyük şirketlerin aksi halde atılacak olan yiyeceklerini bağışlaması ile yapılıyor.  Bunları yapanlar profesyonel şefler tarafından yönetilen bir stajyerler ekiptir ki bu ekip atılacak olan yiyecekleri iştah açıcı menülere dönüştürmede ustadırlar. Burada ücretsiz olarak yemek yiyen kişiler kar amacı gütmeyen çeşitli gruplar tarafından seçilir.

Burada yemek yapan ekibin çoğu düşük gelirli topluluklardan. Hepsi bir diplomaya yol açan üç aylık bu eğitim kursunakatılabilmek için zor bir seçim sürecini aşmak durumundaydılar.

Gastromotiva’nın kurucu ortağı 44 yaşındaki Brezilyalı Şef David Hertz “sosyal gastronomi” olarak adlandırılan kavramın dünya çapında büyüdüğünü söylüyor ve ekliyor: “Bizim için, yemek atıklarıyla mücadele etmek, onlara ihtiyaç duyan insanlar için, ihtiyaç sahibi insanlar için yemek üretmenin bir yoludur. Bizim için gastronomi, araç değil, amaçtır. Sosyal içerme için bir araçtır. ”

Gastromotiva  aslında Hertz’in önce dezavantajlı mahallelerden insanları eğitmek için ‘Yurttaş Şef’” adlı projesinin geliştirilmiş halidir.

Önceden evsiz olan 50 yaşıdaki Pedro de Souza, Refettorio Gastromotiva’nın kendi gibi savunmasız insanlara iyi bir yemekten çok daha fazlasını sunduğunu söylüyor: “Yeni şeyler yeyorsun, tamamen farklı bir menü. Servis edilmenin yeni bir yolu bu. Diğer insanlarla etkileşime giriyorsun. Bu projede yoğun şekilde toplumsallık var. Sadece evsizleri sosyalleştirmekle kalmıyor, onları insancıllaştırıyor”.

More than a meal: the swanky Rio restaurant for homeless people

Dignity is on the menu at a Brazilian eatery where tasty dishes are conjured from food that would otherwise have gone to waste

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık