AktüelGazedda'nın GündemiBir uzi mermisinden başka başka hiçbir kanıt yok!

Güvenlik Kuvvetleri eski Komutanı Hasan Peker Günal, gazeteci Kutlu Adalı cinayetinin TSK’ya yıkılmasına tepki gösterdi. “Aydınlansın diye her şeyi yaptık. Cinayet Türkiye ve KKTC’ye zarar verdi” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 31, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

1996’da öldürülen gazeteci-yazar Kutlu Adalı cinayetinin aydınlatılması için başta Barolar Birliği olmak üzere siyasi partiler yeni bilgiler ışığında harekete geçti. Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, cinayetin sorumlusu olarak Türkiye’yi işaret etmesine, dönemin Güvenlik Kuvvetleri Komutanı emekli Tümgeneral Hasan Peker Günal tepki gösterdi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, “Uzi silahı yalnız Türkiye’de değil, başka ülkelerin özel kuvvetlerinde de, mafyasında da bulunuyor” dedi. Emekli Tümgeneral Günal, konu hakkında şunları söyledi:

Büyük çabalar verdik

“Gazeteci Kutlu Adalı 6 Temmuz’da öldürüldü, ben Ağustos 1996’da göreve başladım. Gazeteci Kutlu Adalı olayının aydınlatılması için çok çaba gösterdim. Polis Genel Müdürlüğü’nü güçlendirmek için  değişiklikler de yaptım. Tüm çabalarımıza rağmen bir sonuca ulaşamadık. Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayında uzi silahtan çıktığı anlaşılan bir kurşun dışında hiçbir iz yok. Olayın görgü tanığı da, kamera kaydı da, parmak izi ya da cinayeti aydınlatacak hiçbir bulgu yok. Uzi silahı kullanıldı diye başından beri Türkiye’ye yönelik eleştiriler var. Ama Uzi sadece bizim polis özel kuvvetlerinde değil, başka ülkelerde de var. Ben cinayeti şu ülke işlemiştir diyemem. Türkiye’ye yönelik eleştirilerde Kutlu Bey’den daha ağır yazılar yazan başka gazeteciler de oluyordu. Özellikle bir gazetenin sahibi ve yazarına dönük bir saldırı olmaması için ve bunun da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üzerine yıkılmaması için korumaya aldırmıştım.

TSK’nın itibarı zedelendi

Adalı cinayetiyle silahlı kuvvetlerimizin itibarını iki paralık ettiler. Adalı’nın eşi ve kızıyla da görüştüm. Olay incelemesini yaptırdım. Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın emriyle olayın kapatıldığı söylendi. Şunu söyleyeyim; Asla ve asla böyle bir şey olmadı. Olayın ortaya çıkarılması için yapılması gerekenleri eksiksiz yaptık.

Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kutlu Adalı’yı Yunan ve Rum tarafının yapmayacağını öne sürüyor. Onun aklı fikri bu olayı Türkiye’ye getirmek. Uzi silahı varmış. Onların da özel kuvvetlerinde, mafyasında Uzi silahı var. Talat, cinayetin TSK ekibi tarafından gerçekleştiğini söylüyor. O dönem Güvenlik Komutanı Tuğgeneral İsmail Koçman’dı. Rahmetli komutanımız mert bir insandı. Olayla ilgili olarak bana, ‘Cinayete çok üzüldük ama yapanları ortaya çıkaramadık. Polis bu işleri takipte zorlanıyor’ dedi. Her türlü destek yapılmıştır.

Atilla Peker’in ifadesinde, adaya Uzi silahıyla Korkut Eken’le birlikte geldiğini ama cinayeti işleyemeden döndüklerini söyledi. Böyle bir olaya ihtimal vermiyorum ama olmaz da diyemem.

Bir olayı soruştururken ‘Bu iş kime yaradı?’ cevabını bulmaya çalışırız. Cinayetin Türkiye’den gelenle değil, Rumlar tarafından yaptırıldığını da dikkate alınmalı. Türkiye ve KKTC halkını birbirine düşürmek için böyle bir cinayetin planlandığı kuşkusu taşıyorum.

Cinayet en çok Rumlara yaradı.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık