AktüelGazeddablogYorumBir oğlu EOKA-B tarafından öldürüldü, diğeri 74’te yurdu savunurken…

Kıbrıs Solunun simgesel ismi Peder Lazaros Neofitu halkın Papa-Lazaros’u dolu dolu bir yaşamı geride bırakarak hayata gözlerini yumdu.
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

7 Temmuz 2020 – Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu – Hazırlayan: Vula Harana

Kıbrıs Solunun simgesel ismi Peder Lazaros Neofitu halkın Papa-Lazaros’u dolu dolu bir yaşamı geride bırakarak hayata gözlerini yumdu. Bu programdan ona biz de veda etmek istiyoruz bugün. Onu yakından tanıma olanağını bulduğum için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Oğlumu vaftiz ettireceksem hiç olmazsa Papa-Lazaros’un elinden olsun tesellisiyle dört buçuk aylık bebeyi, iki buçuk saat git iki buçuk saat dön bir yolculuğa çıkarmış artı bir de vaftiz edilme işlemini yaşatmıştık. Az buz bir yorgunluk değil. Ardından hayatında ilk kez 14 saatlik kesintisiz uyuduğunu daha dün gibi hatırlarım. Bir de Papa-Lazaros’un biz ona veda ederkenki “Şimdi bana doğruyu söyle, buraya kadar Aziz Pandeleimon için mi yoksa gerçekten benim için mi geldiniz” şeklindeki sorusunu. Aradan 25 yıl geçti.

Politis ve Haravgi gazetelerinde dün ölümünü haber veren birer yazı vardı bu güzel insan için. Bugün oralardan yaptığımız bir derlemeyi paylaşacağız sizinle. Ama önce yaşanmış bir başka olaya değinmek istiyorum biraz.

Yaşayanlardan biliyorum. Yıllar önce Moskova Gençlik Festivaline O da katılmıştı ve hatta havaalanından zivania damacalarını tek geçirebilen o olmuştu. Bir gece Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençlerin bir otel odasındaki toplantısına zivania damacanalarından biriyle o da katılmış ve “İki oğlumu verdim ben bu ülkeye, ama sizi böyle bir arada gördükçe helâl olsun diyorum sadece” cümlesini kurabilmişti.

Daha sonra Festival kapsamında gençleri bir fabrika ziyaretine götürmüşler. Komünizmin ilke ve değerlerinden söz ediliyormuş. Papa-Lazaros söz hakkı isteyerek İsa’nın da aynı değerlerle hareket ettiğini söylemiş ve İsa’nın ilkelerinden söz ettiği sırada gençlerden birinin “Lenin de öyle” demesi üzerine, İsa’yı unutup sözünü Lenin’e övgüyle devam ettirmiş. Uğurlar olsun Papa-Lazaros diyerek, dünkü Politis ve Haravgi gazetelerindeki yazılardan alıntılarla hazırladığımız derlemeyle devam ediyoruz

“Kıbrıs solunun simgesel adı Peder Lazaros 92 yaşında dün aramızdan ayrıldı.

Peder Lazaros Neofitu 1928 yılında Baf’ın Holetria köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası sekiz çocuğunu büyütebilmek için tarlasını sürmenin yanısıra küçük bir de hayvan sürüsü besliyordu. Papa-Lazaros ilkokul dördüncü sınıfa kadar okudu. Söylediği kadarıyla pek çok zorlukla karşılaştıkları halde sürünün sayesinde ailesi hiç açlık çekmedi. Dine ilgisi çocukluk yaşta başlamış. Yine kendi anlatılarından biliyoruz ki çocuk yaşta köy kilisesinin papazına ayinde yardım edermiş. “Ben okuma yazmadan başka bir eğitim görmedim. Devamında ne öğrendimse kilise ilahilerinden öğrendim” derdi.

Peder Lazaros 1949 yılında İngiliz ordusuna kaydolmuştu. Bu dönemde sol fikirlerle tanıştı ve bu fikirlere yaşamın içinden mücadele ederek hayatının sonuna kadar hizmet etti. 1952’de evlendi ve yedi çocuğu oldu. Kader genç yaşta iki oğlunu ondan aldı. 17 yaşındaki oğlu Kiryakos 1 Temmuz 1973’te demokrasiyi ve yasallığı savunurken faşist EOKA B’ciler tarafından öldürüldü. Bir yıl sonra 20 Temmuz 1974’te küçük oğlu Sotiris ise yurdu savunurken.

Dün Papa-Lazaros’un gazeteci kızı Maria Neofitu sosyal medyadan seslenerek veda etti babasına: “Lekesiz bir cübbe, bozulmamış bir isim, tertemiz bir hatıra”… İşte senden bize kalan miras babam. Güle güle Papa-Lazaros. Annemiz, Kiryakos ve Sotiris’imiz seni bekliyor. Güle güle değerli babamız.

Papa-Lazaros’un cenazesi Holetria’da önümüzdeki Perşembe günü kaldırılacak.

Yolun açık olsun Papa-Lazaros.”

Güneyden Köşe Yazıları

Güneyden Köşe Yazıları

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yayımlanan günlük gazetelerden seçiler köşe yazıları

LGBT kitapcık