AktüelPolitikaYaşamBir mülteciyi daha sınır dışı ettik!

Mülteci Hakları Derneği yayımladığı basın bildirisiyle, bir mültecinin daha kktc sınırlarından sınır dışı edildiğini duyurdu. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 16, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mülteci Hakları Derneği (MHD) olarak, 14 Mayıs’ta mülteci olarak tanınan bir kişinin menşe ülkesine sınır dışı edilmesine yönelik yapılan girişimler ile ilgili bildirimize konu kişinin sınırdışı edildiğini kamuoyunun bilgisine getiririz.

MHD olarak, 2004 yılında, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen bölgelerde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından mülteci olarak tanınan bir kişinin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki yetkililer tarafından kaçtığı ülkeye sınır dışı edilmesini kınıyoruz.

Bu, kişilerin hayatlarının ve özgürlüklerinin risk altında olduğu yerlere geri gönderilmelerini yasaklayan uluslararası örf ve adet hukukunu ihlalini teşkil etmektedir. Buna ek olarak, Kıbrıs’ın kuzeyinde iç hukukun parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Medeni ve Siyasi Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası insan hakları sözleşmelerindeki yükümlülüklere de aykırıdır.

Ayrıca, bu hak ihlalinin “Sığınmacılar ve mültecilerle ilgili sorunların çözümünde uluslararası ve insani bir bakış açısına sahip” olunması gerektiğine inanan bir anlayışla dış politikasını şekillendirme iddiasını, hükümet programında ortaya koyan bir hükümet tarafından belirlenen bakanların hala görevde olduğu bir zamanda gerçekleşmesi kabul edilebilir değildir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık