AktüelPolitika‘Bir Milyon Yıl Yönetirim’ Diyordu, İktidarı 22 Yıl Sonra Kaybetti

“Allah izin verirse ülkeyi bir milyon yıl yönetmek istiyorum” diyen Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, darbeyle ele geçirdiği iktidarı 22 yıl sonra seçimlerle kaybetti. Sputnik’in haberine göre Batı Afrika ülkesi Gambiya’da 1994 yılında darbeyle iktidara gelen, 2015’te ise ülkeyi bir İslam Cumhuriyeti’ne dönüştürdüğünü ilan eden Devlet Başkanı Jammeh, perşembe günü gerçekleştirilen seçimlerde emlak komisyoncusu rakibi Adama Barrow’a kaybetti. Oyların 45.5’ini alan Barrow, yüzde 36.6 oy oranında kalan Jammeh’i geçerek Gambiya’nın yeni devlet başkanı oldu. No...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

“Allah izin verirse ülkeyi bir milyon yıl yönetmek istiyorum” diyen Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, darbeyle ele geçirdiği iktidarı 22 yıl sonra seçimlerle kaybetti.

Sputnik’in haberine göre Batı Afrika ülkesi Gambiya’da 1994 yılında darbeyle iktidara gelen, 2015’te ise ülkeyi bir İslam Cumhuriyeti’ne dönüştürdüğünü ilan eden Devlet Başkanı Jammeh, perşembe günü gerçekleştirilen seçimlerde emlak komisyoncusu rakibi Adama Barrow’a kaybetti. Oyların 45.5’ini alan Barrow, yüzde 36.6 oy oranında kalan Jammeh’i geçerek Gambiya’nın yeni devlet başkanı oldu.

No Title

No Description

‘ALIŞILMADIK DURUM’ NEDENİYLE SÜKÛNET ÇAĞRISI

Resmi açıklama ise Gambiya Seçim Komisyonu Başkanı Alieu Momar Njie’den geldi. “Bu seçimde Adama Barrow toplam 263 bin 515 oy aldı. Bu vesileyle Adama Barrow’un Gambiya Cumhuriyeti’ne başkan olarak hizmet etmek üzere seçildiğini duyuruyorum” diyen Nije, ‘alışılmadık bir durumun içine girilmesi nedeniyle’ ülkede sükûnet çağrısı yaptı.

Moussa Joseph Faye on Twitter

kebetu #Gambia SCÈNES DE LIESSE EN GAMBIE

GAMBİYA’DA MUTLULUK SELİ

Zira, Gambiya halkı sonuçların açıklanmasının ardından başkent Banjul’da bir araya gelen Gambiyalılar, Barrow’un zaferini dans eserek kutladı.

No Title

No Description

Bu arada sonuçların açıklamasından önce hem gösteri yasağı getirildi hem de internete erişime kapatıldı.

JAMMEH: İKTİDARI ELİMDEN SADECE ALLAH ALIR

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan eski İngiliz sömürgesi Gambiya’yı 22 yıldır yöneten Jammeh, “Allah izin verirse ülkeyi bir milyon yıl yönetmek istiyorum” söylemişti. Jammeh bu hafta başında yaptığı bir açıklamada ise “Başkanlık ve iktidar Allah’ın elindedir ve sadece Allah’ın onu benim elimden alabilir” demişti. 2006 yılında bir darbe girişimini bastıran Jammeh, Kasım 2011’deki seçimlerde oyların yüzde 72’sini almıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık