AktüelEkolojiBir milyon kişi iklim için liderlere seslendi

İklim aktivistleri Vanessa Nakate, Dominika Lasota, Mitzi Jonelle Tan ve Greta Thunberg'in kaleme aldığı metin bir milyon kişi tarafından imzalandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya liderlerinin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ncı Taraflar Konferansı’nda (COP26) gerçekleştirdikleri konuşmalar devam ederken bir milyon kişi ortak bir metin imzalayarak liderlere seslendi.

İklim aktivistleri Vanessa Nakate, Dominika Lasota, Mitzi Jonelle Tan ve Greta Thunberg‘in imzasıyla yayımlanan metinde şu beş talep dile getirildi:

Anında, ciddi, yıllık emisyon azaltımlarıyla 1,5°C hedefini canlı tutun.

Tüm fosil yakıt yatırımlarını, sübvansiyonları ve yeni projeleri derhal sonlandırın ve yeni arama ve çıkarmayı durdurun.

Tüm tüketim endeksleri, tedarik zincirleri, uluslararası havacılık ve deniz taşımacılığı ve biyokütlenin yakılması için toplam emisyonları yayınlayarak ‘yaratıcı’ karbon muhasebesini sonlandırın.

İklim felaketleri için ek fonlarla birlikte söz verilen 100 milyar doları en savunmasız ülkelere teslim edin.

Çalışanları ve en savunmasız olanları koruyan ve her türlü eşitsizliği azaltan iklim politikalarını hayata geçirin.

Birleşik Krallık ev sahipliğinde İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleşen COP26 pazar gününki açılış konuşmalarıyla başladı. 120 dünya liderini ve dünyanın dört bir yanından on binlerce katılımcıyı bir araya getiren konferans 12 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık