AktüelKitapMüzikYaşamBir kitap, bir albüm

Hazırlayan: Hasan Yıkıcı Bir Kitap… Michael Hardt & Antonio Negri – Duyuru Geleneksel yapılar ve geleneksel mücadele yöntemlerinin, güncel ve kurucu bir etkinliğinin kalmadığı bir dönemde yeni mücadelelerden yeni yollar çıkartmasını ve yeni kurucu nitelikler keşfetmeyi becerebilmeliyiz. Toplumsal mücadeleler yeni bir evreden geçiyor. Son 10 yılda patlak veren isyanlar her ne kadar kurucu bir özellik taşımasa da yeni bir mücadele zeminini yarattı. Bugün neoliberal krizin derinleştiği, geleneksel yapıların meşruluğunu ve yönetebilme kabiliyetini tükettiği, popülist sağın,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hazırlayan: Hasan Yıkıcı

Bir Kitap…

Michael Hardt & Antonio Negri – Duyuru

Geleneksel yapılar ve geleneksel mücadele yöntemlerinin, güncel ve kurucu bir etkinliğinin kalmadığı bir dönemde yeni mücadelelerden yeni yollar çıkartmasını ve yeni kurucu nitelikler keşfetmeyi becerebilmeliyiz. Toplumsal mücadeleler yeni bir evreden geçiyor. Son 10 yılda patlak veren isyanlar her ne kadar kurucu bir özellik taşımasa da yeni bir mücadele zeminini yarattı. Bugün neoliberal krizin derinleştiği, geleneksel yapıların meşruluğunu ve yönetebilme kabiliyetini tükettiği, popülist sağın, faşizm tehlikesinin küresel düzeyde arttığı fakat soldan yeni bir kurucu dalganın henüz inşa edilemediği bir süreçte Negri ve Hard ortaya kısa ama vurucu bir tartışma metni atıyor. “Duyuru”

Arka kapakta şöyle yazmakta:
“Antonio Negri ve Michael Hardt acil yaygınlaştırılması ve tartışılması dileğiyle bir “duyuru” yayımladı. Bu kısa metinde, günümüzdeki toplumsal hareketlere ve mücadelelere ilişkin önemli tespitler yaparak, hareketlerin yeni bir kurucu nitelik kazanabilmesi için bir yol haritası öneriyorlar. “Günümüzün toplumsal hareketleri düzeni tersine çeviriyor, manifestoları ve peygamberleri gereksiz kılıyor. Değişimin failleri şimdiden sokaklara indiler ve şehir meydanlarını işgal ediyorlar; yalnızca yöneticileri tehdit edip alaşağı etmekle kalmıyor aynı zamanda yeni bir dünya vizyonu oluşturuyorlar. Belki daha da önemlisi, mantıkları ve pratikleri, sloganları ve arzularıyla, bu çokluklar yeni bir dizi ilke ve hakikat ilan ediyor.” Çağdaş toplumlarda borçlandırılan, medyalaştırılan, güvenlikleştirilen, temsil edilen olmak üzere dört ana figür tespit ettikten sonra, bunların isyan etme ve kendilerini dönüştürerek iktidar figürleri haline gelme yetisine sahip olduklarını savunuyor. “Herkesin ortak olana erişebildiği ve onu paylaşabildiği adil, eşit ve sürdürülebilir bir toplum kurmayı hayal edebiliyoruz ama onu ete kemiğe büründürme koşulları henüz mevcut değil. Küçük bir azınlığın zenginliği ve silahları elinde bulundurduğu bir dünyada demokratik bir toplum yaratamayız. Kararları hâlâ onu tahrip etmeyi sürdürenler alırken, gezegenin sağlığını iyileştiremeyiz. Zenginler basitçe paralarını ve mülklerini vermeyecek ve tiranlar basitçe silahlarını bırakıp iktidarın dizginlerini bırakmayacak. Son tahlilde onları almak zorunda olan bizleriz… ama yavaş olalım. Mesele bu kadar basit değil.” Hardt ve Negri, bu kitapta yasama, yürütme ve yargı erklerinin demokratik ve ortak bir bir kuruluş sürecindeki rollerini ve alacağı biçimler üzerinde fikirler üretirken, aynı zamanda bir kurucu anayasa çalışmasına da katkı sunuyor. “Özneleşme süreci retle başlar. Ben yapmayacağım. Ben sana olan borcumu ödemeyeceğim. Evimizden çıkarılmayı reddederiz. Kemer sıkma önlemleriniz bizi bağlamaz. Tersine biz, aslında zaten bizim olan, servetinize el koymak istiyoruz.” “Sen beni temsil edemezsin!” Mücadele devam ediyor, Hardt ve Negri’nin katkılarıyla!”

Bir Albüm… 

Greta Van Fleet – Anthem Of The Peaceful Army

Yeni bir Amerikalı Rock grubu. Son zamanların en parlak ve hızlı çıkış yapan ve hakkında söz ettiren grub olduğu da söylenebilir. Grubu ilk dinlediğinizde bariz bir şekilde Led Zeppelin’den esinlendiklerini, dahası bir çeşit çakma Led Zeppelin oldukları düşünülebilir. Özellikle solist Josh Kiszka’nın içine Robert Plant kaçtığı da düşünülebilir. Grubun için yapılan en iyi yorumlardan biri Led Zeppelin taklidi ile Led Zeppelin’den esinlenmesi arasındaki ince bir çizgide olduklarıdır. Grubun hangi tarafa düşeceğini, ne yönde gelişeceğini göreceğiz, fakat ikinci albümleri Anthem Of The Peaceful Army ile çok iyi bir çıkış yakalamış durumdalar. Rock öldü diyen pek çok kesim, grubun rock dünyası için mesih vari bir özellik taşıdığını, rock ruhunu yeniden canlandırdığını ifade etmekte. Grup önümüzdeki Grammy Ödülleri için aday gösterilme potansiyeline de sahip. 

Grup çok genç. İkiz kardeşler Josh ve Jake Kiszka (22 yaşında), kardeşleri Sam (19 yaşında) ve Dany Wagner (19 yaşında). Grup oldukça genç. Potansiyelleri düşünüldüğünde ilerisi için de ümit barındırmakta 19 yaşındaki baterist Dany Wagner, geçtiğimiz ay 2018’in en iyi bateristi ödülüne layık görüldü.

Grubun ilk uzun çaları geçtiğimiz haftalarda piyasaya çıktı. İşte Spotify linki:

Anthem Of The Peaceful Army

Anthem Of The Peaceful Army, an album by Greta Van Fleet on Spotify

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık