AktüelÖzel HaberBir insan “hükümsüz” olarak ne kadar süre tutuklu kalabilir?

2019 yılından beri cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Alexander Satlaev’in firar etmesi, yargılanma prosedürleriyle ilgili aksaklıkları da ortaya çıkardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2019 yılından beri cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Alexander Satlaev’in firar etmesi, yargılanma prosedürleriyle ilgili aksaklıkları da ortaya çıkardı. Girne’de işlediği iddia edilen bir suç kapsamında 2019 yılında tutuklanan ve mahkemeye çıkarılan Satlaev’in davası iki yılı aşkın süredir tamamlanmadı.

kktc anayasasının 18’inci maddesinin 4’üncü fıkrası bir suçtan sanık herkesin, suçluluğu yasaya uygun olarak ispat edilinceye kadar suçsuz sayıldığını ifade eder. Ancak mahkeme, suç işlediğine dair makul şüphe bulunan bir kişiyi, mahkeme süreci boyunca, takdiriyle “hükümsüz tutuklu” olarak cezaevine gönderebilir. Buraya kadar bir sorun yok. Ancak özellikle mahkemelerin çok yavaş işlemesinden kaynaklı olarak mahkemede davası tamamlanmadığı için “hükümsüz” olarak cezaevinde bulunan onlarca kişinin  beklediği de başka bir gerçek… Mahkemelerin, özgürlükleri ellerinden alınan zanlıların davalarını daha erken görmesi bu noktada önem arz etmektedir.

Satlaev’in Rusya’da işlediği belirtilen suçlar kktc’yi bağlamaz

Kıbrıs’ın kuzeyindeki birçok medya organında Alexander Satlaev’in yurtdışında işlediği iddia edilen birçok suç bulunuyor. Bilindiği üzere Rusya ile kktc arasında suçluların iade edilmesine yönelik herhangi bir anlaşma olmadığı için yurtdışında işlediği suçlar, şu anki tutukluluk sürecini etkilememektedir.

Satlaev’in, Kıbrıs’ın kuzeyinde 22 Eylül 2019 akşamı Kaşgar Court bölgesinde H.K isimli kadına saldırıp, boğazını sıkıp bayılttıktan sonra parasını çaldığı iddia ediliyor. Rusya’da gece yarısı kadınlara saldırıp, tecavüz ettiği belirtilen Satlaev’in Rusya’da 6 yıl hapse mahkum edildiği, 2019 yılı Ocak ayında şartlı tahliye ile serbest kaldıktan sonra Kıbrıs’ın kuzeyine sahte kimlikle geldiği iddia edilirken, Girne’de meydana gelen olayın ardından kamera görüntülerinden tespit edilerek tutuklanmış ve 25 Eylül 2019’da mahkemeye çıkarılmıştı.

Satlaev, o tarihten beri cezaevinde davasının görüleceği günü bekliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık