AktüelGazeddablogOrhan ErönenBir had meselesi! – Orhan Erönen

"Biz, sizin hala daha askere bağlı polisinizle koruyamadığınız gazete binasını o gün, sonrasında ve her zaman içten ve dıştan çeper olmuş, ve yürekten korumuş insanlarız."
Orhan Eronen Orhan EronenEylül 3, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Daha partileşmeden, 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylığının çok öncesinden beridir 5 yıldır bağırırken sesimizi duysaydınız, şimdi birileri çıkıp size yüzsüzce “statükocu” demezdi. Türkiye ile “kurulan” şahsi ilişkilerle de başımıza daha saracakları da bitmedi.

Farkında değilsiniz belki diye hatırlatmakta fayda var: Reddediyoruz’a imza atamadılar; 22 Ocak Afrika Gazetesi saldırılarında ses çıkaramadılar, sonrasındaki ifade özgürlüğü yürüyüşüne son anda katılım gösterdiler; yeni yaşanan sansür konusunda pişkin pişkin halkın gazını almaktan başka bir şey yapmadılar. Bu saydıklarım HP içindi. Şimdi, tüm bunların yanında LTB Tiyatrosu’nu da koyun. İleride neyi nasıl ifade edemeyeceğinizi, nasıl yönetileceğinizi, sesinizin sessizce nasıl kısılacağını anlayın.

Yarım asırlık bir yalanı yaşıyorsunuz, bir bölgeyi tamamen insanlıktan ayrı tutarak, askerle, güçle kapalı tutuyorsunuz, pazarlık gücü olarak kullanıyorsunuz, ranta ses çıkarana vatan hainliği basıyorsunuz. Ben ve arkadaşlarım, sözünü tutmadı diye öncesinde (ve şimdi de) desteklediğimiz Akıncı’nın bile sarayında, resepsiyonunu protesto etmiş insanlarız. Biz, tüm çıplaklığı ile doğa talanını gün yüzüne çıkarmış insanlarız. Biz, sizin hala daha askere bağlı polisinizle koruyamadığınız gazete binasını o gün, sonrasında ve her zaman içten ve dıştan çeper olmuş, ve yürekten korumuş insanlarız.

Önereceğiniz başkanlık sisteminize de, statükonuzu da, başımıza saracaklarınıza karşı sokakta en sert şekilde karşı durmayandır vatan haini. Dik duruş koltuk aşkıyla olmaz, protokol imzalamakla da olmaz. Dik duruş, bizi statükocu ile suçlama terbiyesizliği ile de gelmez. Ama çok şey götürür. Federasyonun en iyi çözüm olmadığını biliyoruz; bütünlüklü çözümde inadın da maddenin doğasına ters olduğunu biliyoruz. Birini diğerinden ayırmıyoruz, hepsini istiyoruz. Bir statükocu varsa, sizin temsil ettiğiniz ideolojidir efendim!

Orhan Eronen

Orhan Eronen

1984 yılında Lefkoşa'da doğdu. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Uluslararası İlişkiler bölümünde (Ankara, 2005), yüksek lisans eğitimini University of Bath - İşletme bölümünde (Bath, 2007) tamamladı. Kıbrıs'a döndükten sonra önce organizasyon ve sanatçı menajerliği yürüten bir şirket kurdu. Şimdilerde, uzun yıllar önce başlatmış olduğu turistik konaklama işini geliştirerek, Lefkoşa, Arabahmet bölgesinde Djumba Otel & Cafe'nin sahibi ve işletmeciliğini yapıyor. Siyasi olarak, bir bağımsız aktivistler ağı olan "Dayanışma" bünyesinde 2018 yılına kadar çeşitli çalışmalarda bulundu. Örgütünü, farklı platformlarda, iki toplumlu toplantı ve seminerlerde, Yunanistan'da düzenlenen Anti-Racist Festival'de konuşmacı olarak temsil etti. Şu anda, kurucu üyelerinden olduğu "Sol Hareket" ile çalışmalarını yürütmektedir. Hiçbir siyasi parti üyeliği geçmişi yoktur.

LGBT kitapcık