AktüelGazedda'nın GündemiBir ‘garip’ milletvekili

Sahibi olduğu Girne Amerikan Üniversitesi’ndeki çalışanlarının maaş ve sosyal sigorta yatırımlarını düzenli olarak yapmadığı için kamuoyunun gündemini meşgul eden Serhat Akpınar, yeni dönemde Meclis’te milletvekili olarak görev yapacak.
Gazedda KıbrısOcak 25, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sahibi olduğu Girne Amerikan Üniversitesi’ndeki çalışanlarının maaş ve sosyal sigorta yatırımlarını düzenli olarak yapmadığı için kamuoyunun gündemini meşgul eden Serhat Akpınar, yeni dönemde Meclis’te milletvekili olarak görev yapacak. 

Devlete yüz milyonlarca TL borcu olan Serhat Akpınar, yeni dönemde Demokrat Parti’den milletvekili olarak Meclis’te görev yapacak. Akpınar, 7 bini mühür olmak üzere toplam 9 bin 550 oy alarak Meclis’te görev yapmaya hak kazandı.

Akpınar seçim sürecinde Kıbrıs’ın kuzeyindeki pek çok panoya reklam vermiş, hazırladığı kurabiyelerle sosyal medyanın gündemine de düşmüştü.

Protokol imzalanmıştı

Serhat Akpınar ile Ersan Saner hükümeti arasında imzalanan protokol kapsamında, Akpınar’ın 17 milyon 873 bin TL kira, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borcuna karşılık, Girne’deki hastane projesi Maliye Bakanlığı tarafından devralınmıştı. GAÜ borçlarına karşılık 28 Şubat 2020 tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından devralınan bina, 10 Temmuz 2020’de Vakıflar İdaresi tarafından Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. O günden bugüne, inşaat alanında ihale süreçlerinde sonuç alınamamasından dolayı yapılması planlanan hastanede bir çivinin bile çakılmadı.

Kişmir mahsuplaşma sonrası kalan borcu açıklamıştı

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı ve gazeteci Ali Kişmir, 17 Haziran tarihli Özgür Gazete’de yayımlanan köşe yazısında Akpınar’ın devlete olan borçlarını açıklamıştı. 

Kişmir’in yazısındaki ilgili bölüm şöyle: 

-GAÜ İlk Öğretim Girne’nin 107 bin TL…

-GAÜ İlk Öğretim Lefkoşa’nın 130 bin TL…

-GAÜ Kolej Girne’nin 116 bin TL…

-GAÜ Kolej Lefkoşa’nın 8 bin TL…

-GAÜ Üniversitesi’nin 1 Milyon 468 bin TL Sosyal Sigortalara borcu var!..

Bunların yanında Akpınar Pastanesi’nin de 388 bin TL! Yani toplam borç 2 Milyon 237 bin TL civarı!

Dönemin Maliye Bakanı GAÜ Hastanesi’nin Karkasını GAÜ’nün 18 Milyon TL’lik borcuna karşılık alındığını, 11 Milyon TL’lik sosyal sigorta borcunun ise o süreçte ödeneceğini söylemişti!..

Sonuç?

Mahsuplaşma gerçekleşti!..

GAÜ’nün borcunun yüzde doksanı silindi!..

Geriye kalan taksitlendirildi!..

1-2 taksit GAÜ tarafından ödendi!..

Sonrası yine aynı nakarat!..

Uzun bir süredir GAÜ tek kuruş taksit yatırmıyor!..

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık