AktüelGazedda'nın GündemiBir garip kktc

Türkiye’nin alt yönetimi olan Kıbrıs’ın kuzeyinde ‘iktidar’ çatırdıyor. Yüzde 40’ın üzerinde oy alarak hükümet kurmaya hak kazanan Ulusal Birlik Partisi’nin 3’lü iktidarı 59 gün sürebildi. Meclis’teki muhalefet partileri ise halen Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki hegemonyası ile ilgili tek bir cümle söylemiyor.
Gazedda KıbrısNisan 21, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’nin alt yönetimi olan Kıbrıs’ın kuzeyinde ‘iktidar’ çatırdıyor. Yüzde 40’ın üzerinde oy alarak hükümet kurmaya hak kazanan Ulusal Birlik Partisi’nin 3’lü iktidarı 59 gün sürebildi. Meclis’teki muhalefet partileri ise halen Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki hegemonyası ile ilgili tek bir cümle söylemiyor.

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün öğle saatlerinde üçlü hükümetin istifasını onayladı. UBP-DP-YDP Hükümeti, 59 günlük görev süresinde zam dışında hiçbir adım atmadı. Türk Ajansı Kıbıs’a (TAK) açıklama yapan atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Hukukçularla istişare sonucunda istifanın tek taraflı olduğu ve Cumhurbaşkanı olarak bunu uygulama durumunda olduğum sonucuna vardım” dedi. Tatar, yeni hükümetin kurulmasına ilişkin görevlendirme sürecini yarın başlatacağını belirtti.

Muhalefet partileri sorumluyu işaret etmekten kaçınıyor

Meclis’te temsil edilen muhalefet partileri ise ısrarcı bir şekilde sorunun ana kaynağını işaret etmekten kaçınıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, sorunun kaynağı olarak UBP’yi gösterdi.

BRT’ye açıklama yapan Erhürman, gelinen aşamada yeniden hükümet kurma süreci yaşanacağını ifade ederek, ülkede birçok sorun bulunduğuna işaret etti. Bakanlar Kurulu’nda bakan değiştirmek isteniyorsa sürecin daha farklı olacağını anlatan Erhürman, yaşananları eleştirdi.

Şu ana kadar yaşananların gerekçesinin de açıklanmadığını belirten Erhürman, ülkenin ekonomik olarak yaşadığı sürece değinerek, bu dönemde bunların yaşanmasının yanlış olduğunu ifade etti. Erhürman, ülkenin 1 aylık zaman kaybedeceğini de belirterek, seçimin de yeni bir parlamento arayışının da bir alternatif olduğunu kaydetti.

Özersay: Acemice yazılan senaryonun parçası olmayız

Sosyal medya hesabından açıklama yapan HP Genel Başkanı Kudret Özersay ise, Ersin Tatar’ın, Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden almaya cesaret edemediğini hatırlatarak şunları kaydetti;

“Bunun için UBP-DP-YDP hükümeti bozulup aynı UBP-DP-YDP hükümeti tekrar kurdurulacaksa, ki görülen odur ki bu yapılmaya çalışılıyor, biz ülkeye zaman kaybettirecek acemice yazılan bu senaryonun parçası olmayız.”

Denktaş: Uzaktan kumanda yöntemi bizi ancak buraya getirecekti ve getirdi

Demokrat Parti (DP) eski Başkanı Serdar Denktaş, uzaktan kumanda yönteminin ülkeyi bugünkü durumuna getirdiğini söyleyerek, vatandaşta umutsuzluktan kaynaklı müthiş bir umursamazlık olduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Denktaş, bir müddettir bölgeleri dolaşarak bulduğu vatandaşla sohbet ettiğini, umutsuzluğun tetiklediği müthiş bir umursamazlık olduğunu gördüğünü söyledi ve siyaset dünyasının yaşattıklarıyla bu durumu körüklediğini belirtti.

Denktaş, “Uzaktan kumanda yöntemi bizi ancak buraya getirecekti ve getirdi. Vatandaş umarım bu yaşananlardan bir ders çıkartır. Böyle bir rezillik hiç yaşanmadı. Yazıklar olsun.”

Neler olmuştu?

Başbakan Sucuoğlu, elektrik zammından indirim yapılması kararına muhalefet eden Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden almak istemiş ve kabine değişikliğini Cumhurbaşkanlığı’na sunmuştu.

Ancak Ersin Tatar kararı uzun süre imzalamamış, bunun üzerine Sucuoğlu da hükümet ortakları Erhan Arıklı ve Fikri Ataoğlu ile birlikte hükümetin istifasını Cumhurbaşkanlığı’na sunmuştu.

UBP genişletilmiş MYK’sını dün gece 22.30 sıralarında UBP Genel Merkezi’nde toplamış, toplantıdan “Sucuoğlu’na destek” kararı çıkmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık