AktüelEkolojiBir Caretta Caretta daha ölü olarak bulundu

Yeşil Deniz Kaplumbağası (Chelonia mydas) ve İribaş Deniz Kaplumbağası (Caretta Caretta)’nın Akdeniz’de en çok yuva yaptığı sahillerden biri Kıbrıs’ın kuzeyindeki sahiller olarak bilinmektedir.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Yeşil Deniz Kaplumbağası (Chelonia mydas) ve İribaş Deniz Kaplumbağası (Caretta Caretta)’nın Akdeniz’de en çok yuva yaptığı sahillerden biri Kıbrıs’ın kuzeyindeki sahiller olarak bilinmektedir. Yoğun koruma faaliyetlerinin sürdürüldüğü bu alanlarda Temmuz ayı süresince 6 kaplumbağa öldürüldü. Sonuncusu dün sabah saatlerinde karaya vurmuş bir şekilde bulunan kaplumbağayla ilgili SPOT- Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti açıklamada bulundu.

SPOT’un açıklamasına göre son 15 gün içinde 6. kaplumbağa yaralı ve ölü halde bulundu. Boynunda yırtılma bulunan kaplumbağanın dün sabah saatlerinde bulunarak SPOT’a bildirildiği ve otopsisi yapılan kaplumbağanın dişi bir caretta caretta olduğu ortaya çıktı.

Daha önce bulunan kaplumbağaların da benzer yaralanmalara sahip olduğunu söyleyen SPOT, kaplumbağanın karaya yumurtlamaya çıktığına dair herhangi bir iz olmadığından, yerel bir sakin tarafından denizde öldürüldüğünden şüphelendiklerini bildirdi.

Konuyla ilgili otoriteleri bildirdiklerini de belirten SPOT “Caretta kaplumbağaları bir sezonda üç ila altı yuva bırakabilir, bu nedenle bu altı hayvanın ölümü, bu plaj için yaklaşık 25 yuva ve on yıllar boyunca birçok yuva kaybı anlamına gelecektir.” dedi.

Büyük Bir Utanç

SPOT, olayın gerçekleştiği Boğaz plajında kontrolsüz ve yasadışı yapılaşma, ışık kirliliği, gece başıboş hayvanlar ve geceleri insan rahatsızlığı nedeniyle deniz kaplumbağalarının yuvalama ve üreme sorunu yaşadıklarını belirtti.

Konuyla ilgili üzgünlük ve kızgınlıklarını dile getiren SPOT “İspanya kadar uzaktan binlerce kilometre göç ederek bu sahillere yumurtlamaya gelen bu kaplumbağaların barış içinde yuvalamalarına izin verilmemesi ve öldürülmesi büyük bir utançtır.” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..