AktüelEditoryalKıbrıs SorunuPolitikaBir ‘basın’ skandalı daha: ELAM açıklaması çarpıtıldı

Neo-nazi ELAM'ın bayrak yakması olayından sonra mal bulmuş mağribi gibi milliyetçilik yarışına giren kesimler, medyada da bilinçli çarpıtmalar yapmakta.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Gazedda

Neo-nazi ELAM’ın bayrak yakması olayından sonra mal bulmuş mağribi gibi milliyetçilik yarışına giren kesimler, medyada da bilinçli çarpıtmalar yapmakta.

Dün ELAM tarafından yapılan ve ırkçılık kokan yeni bir açıklama ile ilgili olarak, BRT de dahil olmak üzere Özersay’ın hedef gösterildiğiyle ilgili algı operasyonu yaratmaya çalıştı.

Irkçı ELAM’ın açıklamasında Kıbrıslı Türk makamlara, Mustafa Akıncı’ya ve Kudret Özersay’a yönelik mesajlar gönderilirken, açıklama Kıbrıs Türk basının bazı kesimlerinde sadece Özersay’a yönelik hedef gösterme olarak yansıtıldı.

Bunun üzerine ise özellikle Özersay taraftarları kamu oyu algısı yaratmaya çalışarak, ELAM’ın Özersay’ı hedef gösterdiğine dair milliyetçi çıkışlarda bulundular.

Halbuki metnin orjinali ile bazı gazetelere yansıyan versiyonu arasında fark bulunmakta.

Konuyu gündeme getiren Murat Kanatlı, metnin orjinalini de paylaşıldı.

İşte sırasıyla açıklamaların bazı gazetelere yansıyan ve orjinal versiyonu:

BRT’de yer alan haber:

“ELAM-17 Kasım 2019

“İşgal makamlarından ve özellikle de Kudret Özersay’dan Hareketimizi şereflendiren bir ifade daha geldi. Özersay, sahte devleti kınama yürüyüşünde işgal paçavrasını yaktıkları için ELAM üyelerine karşı gerekli önlemlerin alınmasını istiyor ayrıca konu hakkında Birleşmiş Milletler ile istişarelerde bulunmak istiyor.”

Açıklamanın orjinali:

“”Ακόμα μια τιμητική αναφορά για το Κίνημά μας γίνεται από τις κατοχικές αρχές και πιο συγκεκριμένα από τον Μουσταφά Ακιντζί και τον Κουντρέτ Οζερσάι, οι οποίοι ζητούν να ληφθούν τα «απαραίτητα μέτρα» κατά των μελών του Εθνικού Λαϊκού Μετώπου (Ε.ΛΑ.Μ.) γιατί έκαψαν το κουρελόπανο της κατοχής κατά την διάρκεια της πορείας καταδίκης του ψευδοκράτους, ενώ θέλουν να διαβουλευτούν και με τα Ηνωμένα Έθνη, για το συγκεκριμένο θέμα.”

İngilizce çeviri şöyle:
Another honorable mention of our Movement is made by the occupation authorities, in particular Mustafa Akinci and Kudret Ozersay, who are demanding that” necessary action “be taken against the members of the National People’s Front (ELAM). ) because they burned down the occupation of the occupation during the course of condemning the pseudo-state, while also wanting to consult with the United Nations on this issue.

Haber Kıbrıs’ta veriliş tarzı:

Murat Kanatlı’nın paylaşımı:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık