AktüelGazedda'nın Gündemi“Biliyoruz, biz karar merci değiliz ama gerçekten artık yeter!”

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir yayımladığı basın açıklamasıyla kadına yönelik şiddet ve tecavüz olaylarının haberleştirilme şeklini eleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir yayımladığı basın açıklamasıyla kadına yönelik şiddet ve tecavüz olaylarının haberleştirilme şeklini eleştirdi. Açıklama şöyle:

Bazı yaşanılan olayların içerisinden, sırf okunmak ve okutmak için bazı haber siteleri ile gazetelerin öne çıkarttıkları başlıklar açıkça yaşanılan olayı masumlaştırıyor, odak noktasından şaşmasına neden oluyor ve teşvik edici hale geliyor. Özellikle şiddet olaylarında atılan başlıkları ve haberin içerisinden öne çıkarılan noktaları kabul edebilmemiz mümkün değildir.

Bir kadının yedi kaburgası kırılıyor, kaburgaları kırık bir şekilde acı çekerken tecavüze uğruyor ve bu gerçekler ortada dururken, taciz ve şiddet zanlısının ortaya attığı “Aldatılıyorum” iddiası manşetlere taşınıyor. Bu olayın bir magazin haberi olmadığının sanırım herkes farkındadır. Gerçekler ortada dururken, bir kadının yedi kaburgasını kırıp tecavüz eden bir adamın iddialarını manşete çekmek ve sanki de ortaya attığı iddialar yaptığı bu vahşeti haklıymış gibi göstermek özellikle geleceğimiz olan gençlerimizle çocuklarımıza yapılmış çok büyük bir kötülüktür.

Rica ediyoruz, lütfen bu haberleri ya kaldırınız ya da düzeltme yoluna gidiniz. En önemlisi de bundan sonra bu tür haberleri yaparken şiddeti masumlaştırmayınız. Sizlerden bunu şiddete maruz kalmış ve hala kalmakta olan tüm insanlarımız için talep ediyoruz.

Basın Emekçileri Sendikası
Yönetim Kurulu (a)
Başkan
Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık