AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haber“Bilişim Suçları Yasası’nın birçok maddesi Anayasa’ya aykırılık gösteriyor”

Bu yasanın birçok maddesinde Anayasa'daki özellikle temel hak ve özgürlükler, basın özgürlüğü ve kişinin özel hayatının korunmasına ilişkin maddelere aykırılık gösteren maddeler var!
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Büke Dorukan

Basın-Sen bugün Bilişim Suçları Yasası kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne dava dosyalayarak başvuruda bulunacak. Basın-Sen’in avukatı Tacan Reynar yapılacak başvuruya ilişkin Basın-Sen’in rahatsızlık duyduğu konulara değinerek kısa bir açıklamada bulundu. 

Tacan Reynar’ın açıklamasında şunlar yer alıyor:

Bugün, Basın-Sen Anayasa Mahkemesine Bilişim Suçları Yasası’nın durdurulmasına ilişkin ara emri talebiyle birlikte bir dava dosyalıyor. Bazı sivil toplum kuruluşları ve partiler de bu davaya destekte bulundular.

Tacan Reynar davanın dosyalanmasındaki amacı söyle açıklıyor:

Buradaki amaç Bilişim Suçları Yasası’nın Anayasaya aykırı maddelerinin iptalini sağlamak ve yürürlüğünü durdurmaktır. Bu yasanın birçok maddesi, Anayasa’daki özellikle temel hak ve özgürlükler, basın özgürlüğü ve kişinin özel hayatının korunmasına ilişkin maddelere aykırılık gösteriyor. Basın-Sen ve diğer destek veren sivil toplum kuruluşları bu maddelerin iptaline yönelik dava dosyalanması için gerekçe görmüştür. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık