AktüelGazedda'nın GündemiBilişim Suçları Yasası, ilk kurbanını seçti

Kamuoyunda yeterince tartışılmadan Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı Akıncı'nın onayı ile yürürlüğe giren Bilişim Yasası, ilk kurbanını belirledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 17, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kamuoyunda yeterince tartışılmadan Meclis’ten geçen ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın onayı ile yürürlüğe giren Bilişim Yasası, ilk kurbanını belirledi. Yeni Bakış Gazetesi’ne yayımladığı bir haberden dolayı “Bilişim Suçları Yasası” kapsamında dava açılıyor.

Yeni Bakış Gazetesi’nin geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Telefon Dairesi’nde torpil” haberi Bilişim Suçları Yasası kapsamında mahkemelik oluyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müdürü Enis Elagöz imzasıyla gönderilen yazıda, gazetenin kurumu, şahsı ve bakanlığı küçük düşüren asılsız, yanlış ve karşı görüş alınmadan yapılan haberle ilgli olarak yasal sürecin başlatılacağı bildirildi.

Kanatlı: Yasayı en iyi bilenlerden biri Enis Elagöz

Konuyla ilgili açıklama yapan Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı, “Yenibakış Gazetesi’ne telefon dairesinden gönderilen yazı ile ilgili müdür yasayı bilmez diyenlere tavsiyemiz, önce ev ödevinizi yapın, durum düşündüğünüzden kötüdür… Yasayı görüşen Komite toplantısına davetli olarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müdürü Enis Elagöz katıldı, yasayı en iyi bilenlerden biridir, bu nedenle bu yazı ‘garagözlük’ olsun diye yazılmadı, bilin” dedi.

Basın-Sen: 48 saat geçmeden ifade özgürlüğü kısıtlanma virüsü yayılmaya başladı

Öte yandan Basın Emekçileri Sendikası da açıklama yaparak, daha 48 saat geçmeden ifade özgürlüğünün kısıtlanmaya başladığını duyurdu. Açıklama şöyle:

Bilişim Suçları Yasası resmi gazetede yayınlanmasının üzerinden 48 saat geçmeden bir eğitim görevlisinden sosyal medya paylaşımı yüzünden, bir gazetenin de yaptığı haberden dolayı bu yasa çerçevesinde şikayetçi olunması, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına dönük bu virüsün, Covid-19’dan daha hızlı bir bulaşa sahip olacağını bizlere göstermiştir.

Tüm uyarılarımıza ve tepkilerimize rağmen bu adımı atmaktan çekinmeyen tüm kesimler, bu baskıcı salgından sorumludurlar. Kimse kendini aklamaya veya temennilerle işin içinden sıyrılmaya çalışmasın. Bu konuda bize destek veren örgütler ve siyasi partilerle yaratılan bu anti demokratik duruma karşı tüm gücümüzle savaş vereceğiz. Tarih bu süreçte kimin hangi tarafta olduğunu her zaman yazacaktır.

Saygılarımızla;
Basın Emekçileri Sendikası
Yönetim Kurulu(a)
Başkan
Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık