AktüelKentPolitika“Bilimden uzak bu imar planı bu şekilde kesinlikle kabul edilemez”

Planlı Gelişim İnisiyatifi yayınladıkları açıklama ile Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı ile ilgili olarak "bilimden uzak bu imar planı bu şekilde kesinlikle kabul edilemez" olduğunu açıkladılar.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Planlı Gelişim İnisiyatifi yayınladıkları açıklama ile Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı ile ilgili olarak “bilimden uzak bu imar planı bu şekilde kesinlikle kabul edilemez” olduğunu açıkladılar.

İşte İnsiyatiften yapılan açıklama:

Ülkemizin daha planlı olması ve çevrenin korunması için bir araya gelen sivil toplum örgütlerinden oluşan Planlı Gelişim İnisiyatifi geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek bazı kararlar aldı.

İlk günden beridir yakından takip ettiğimiz Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmalarında gelinen son aşama ülke için kaygı vericidir. Planın amacının bölgenin düzenli bir şekilde planlanması ve çevrenin korunması değil rant çevrelerinin çıkarlarını daha fazla korumak olduğu açıkça görülmektedir. Son haline gelen İmar Planı’nın Ülkesel Fizik Plan, yapılan çalıştaylar ve halkın katılımı toplantıları ve taslak imar planı ile aralarında büyük farklar olduğunu görmekteyiz. Planın son halinde kamu yararı için yaptığımız hiçbir önerinin kaale alınmadığını üzülerek görmekteyiz. Verimli tarım toprakları üzerine bile inşaat yapacak kadar bilimden uzak bu imar planı bu şekilde kesinlikle kabul edilemez.

Bölgeye her açıdan çok büyük zararlar verecek bu planın önlenmesi için geçtiğimiz günlerde toplanan İnisiyatif bir dizi kararlar almıştır. Bunun ilki 4 Kasım Pazartesi saat 14:00’te İçişleri Bakanlığı, aynı gün 15:00’te de Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılıp süreç ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. 

Ülkenin gerçekten planlı bir şekilde olmasını isteyen ve yaşadığımız bunca çevresel sorunu bir daha yaşamak istemeyen herkesi orada bekliyoruz.

Planlı Gelişim İnisiyatifi (a)

Merter Refikoğlu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık