AktüelEkolojiBilim insanları: İklim değişikliğine karşı milyarlarca ağaç

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Bilim insanları ABD büyüklüğündeki bir alana milyarlarca dönüm ağaçdikmenin “iklim değişikliğiyle mücadele için bugüne kadarki en etkili yol” olduğunu ortaya koydu.

Yapılan bir araştırma doğal koşulları sayesinde kolayca ağaçlık ve ormanlık hale gelme potansiyeline sahip 900 milyon hektarlık (2,2 milyar dönüm) alanın ağaçlandırılmaya hazır beklediğini gösterdi.

İndependetturkish’in haberine göre  Science adlı bilimsel yayında yer alan analize göre ağaçlar büyüyüp olgunlaştıkça 205 milyar ton karbonu emebilir ve depolayabilir.

Karbonun çoğunun atmosferden geldiğini varsayarsak dikilen ağaçlar Sanayi Devrimi’nden bu yana havaya salınan fazladan 300 milyar tonluk karbonun üçte ikisinin emilimine yardımcı olabilir.

Çalışmayı yapan Crowther Laboratuvarı’ndan İsviçreli bilim insanlarına göre “küresel ölçekte yeniden ağaç dikmek iklim değişikliğiyle mücadele için bugüne kadarki en etkili yol.”

Bunun aksine diğer uzmanlar da araştırmada öngörülen bu tür bir orman canlandırma çalışmasının atmosferden ne kadar karbon emebileceği konusundaki rakamların aşırı olduğunu ve esas fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon salımını ortadan kaldırmaya odaklanılması gerektiğini belirtti.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©