BilimYaşamBilgisayar almadan önce bilmeniz gereken 5 şey

Çalışanından, öğrencisine, uzmanına hemen herkes iyi bir bilgisayara sahip olmak istiyor. Uzmanlara göre, en pahalı ya da en son çıkan bilgisayarı almayı düşünmek yerine yapılan işte yüksek performans sunan bilgisayarlara yönelmek çok daha akılcı. Webtekno’nun haberine göre, kullanılış amacı doğrultusunda bir bilgisayar için ayrılan bütçe de farklılık gösteriyor. Photoshop, Premiere gibi uygulamaları sorunsuz ve hızlı bir şekilde kullanmak isteyen kullanıcılar, daha basit amaçlar için bilgisayar satın alanlara kıyasla biraz daha fazla para harcamak durumunda. Habere...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Çalışanından, öğrencisine, uzmanına hemen herkes iyi bir bilgisayara sahip olmak istiyor.

Uzmanlara göre, en pahalı ya da en son çıkan bilgisayarı almayı düşünmek yerine yapılan işte yüksek performans sunan bilgisayarlara yönelmek çok daha akılcı.

Webtekno’nun haberine göre, kullanılış amacı doğrultusunda bir bilgisayar için ayrılan bütçe de farklılık gösteriyor. Photoshop, Premiere gibi uygulamaları sorunsuz ve hızlı bir şekilde kullanmak isteyen kullanıcılar, daha basit amaçlar için bilgisayar satın alanlara kıyasla biraz daha fazla para harcamak durumunda.

Habere göre, bu tür bir ihtiyaca yönelik cihazların taban fiyatı 1100 dolardan başlıyor ve fiyat tercih yelpazesinin genişlemesiyle birlikte artıyor.

İstenen bilgisayar Apple ise, gerekli bütçe daha da artıyor. Bu tür gelişmiş programları açabilmesi için bir bilgisayarın aşağı yukarı şu özelliklere sahip olması gerekiyor:

İşlemci: Core i7 ve üstü
RAM: 16 GB ve üstü
Depolama: 250GB SSD ve üstü
Bütçe sınırlı ancak yine de performansı yüksek bir bilgisayar alınmak isteniyorsa, bu kez dizüstü bilgisayarlar yerine masa üstü bilgisayarlara yönelmek daha akılcı bir hal alıyor.

Bütçesi ortalama olarak 500 ila 900 dolar arasında olan okuyucularımızın bu fiyatlara alabilecekleri bir cihazın özellikleri ise şu şekilde:

İşlemci: Core i5
RAM: 8-16 GB
Depolama: 250 GB SSD ve üstü.
Gündelik hayatta çok fazla uygulama ve program ile haşır neşir olmuyorsanız ve amacınız internette gezmek, müzik dinlemek ve sosyal medyayı kullanmak gibi temel konularsa 300-400 dolar civarında bir bilgisayar işinizi kesinlikle görecektir. Bu fiyat skalasında bir cihazın tahmini özellikleriyse şu şekilde olacaktır.

İşlemci: Core i3
RAM: 4-8 GB
Depolama: 120-250GB SSD
RAM, açılım olarak Random Acces Memory (rastgele erişim belleği) ismini taşıyan, bilgisayarımız için hayati önem barındıran parçalarından biridir. Bilgisayarınız için o an kullandığınız ya da arka planda çalışan her bir uygulama, RAM’in kısa süreli bellek yeteneği sayesinde size normal şartlardan çok daha hızlı ulaşır.

Kimi kullanıcılara göre RAM diğer tüm parçalardan çok daha büyük önem taşır. Eğer siz de işiniz ya da keyfiniz gereği sürekli olarak onlarca İnternet tarayıcısı açmak durumunda kalıyor ya da daha düşük işlemci ihtiyacına sahip basit işlemler yapıyorsanız en çok yatırım yapmanız gereken parçanın RAM olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Genel olarak 8 GB RAM tavsiye edilebilir olsa da bizim tavsiyemiz, ihtiyaçlarınız yukarıda bahsettiğimize benzerse 16 GB’lık bir RAM için kesenizin ağzını açmanızdan yana.

Her ne kadar günümüzde Core i7 hatta Core i9 gibi performans canavarı işlemciler bir çok bilgisayar meraklısının ağzının sularını akıtsa da ortalama bir kullanıcıysanız yeni nesil i3 işlemci sizin için yeterli olacaktır. Yeni nesil i3’ler minimum 4 çekirdekli yapısı ile güçlü bir RAM’in de desteğini alarak farklı işlemci modellerine oranla harikalar yaratabilir. Ancak bir grafik tasarımcı ya da işi gereği Photoshop ve benzeri programlarla bolca haşır neşir olması gereken bir insansanız işlemcinizin kuvveti size oldukça esnek bir profil kazandırır. Örneğin Core i7 işlemciye sahip bir kişi yoğun bir şekilde Photoshop programını kullanırken diğer yandan onlarca internet tarayıcısını açarak işine hiçbir stres yaşamadan devam edebilir. Toparlamak gerekirse minimum düzeyde Core i3 işlemci ortalama kullanıcılar için yeterli olsa da eğer çıtanız yüksekse ve ihtiyacınız gereğinden fazlaysa i5 ve i7’leri de gözden geçirseniz iyi olur.

Vereceğimiz en keskin tavsiyelerden birine geldik; eğer amacınız hızlı bir bilgisayarsa, ne olursa olsun ilk olarak odaklanmanız gereken konu, cihazınızın “SSD” sürücüsüne sahip olması. Geçmişin HDD sabit diskleri, SSD’ler ile kıyaslandığında son derece hantal kalmakta ancak fiyat olarak daha uygun olmaktadır. Bizim tavsiyemiz temel anlamda SSD teknolojisine sahip bir bilgisayara sahip olup, ekstra hafıza gereken durumlarda bu ihtiyacınızı harici diskler ile karşılamanız yönünde.

Kaynak: https://www.ahvalnews.com/tr/teknoloji/bilgisayar-almadan-once-bilmeniz-gereken-5-sey

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık