AktüelDünyaBiden, Putin’i Ukrayna’da ‘soykırım’ yapmakla suçladı

Ukrayna savaşı için ilk kez 'soykırım' ifadesini kullanan ABD Başkanı Joe Biden, "Putin’in Ukraynalı olabilme fikrini silmeye çalıştığı her geçen gün daha da netleşiyor" dedi.
Gazedda KıbrısNisan 13, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’da soykırım yapmakla suçladı. Daha önce birçok kez Putin’i ‘savaş suçlusu’ olarak niteleyen Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları için ilk kez ‘soykırım’ ifadesini kullandı.

Iowa eyaletinde, artan akaryakıt fiyatları ve son 41 yılın zirvesini gören enflasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Biden, “Ailenizin bütçesi, arabanızın deposunu doldurma gücünüz, dünyanın öbür ucundaki bir diktatörün savaş ilan edip, soykırım yapmasına bağlı olmamalı” dedi.

‘Kararı avukatlara bırakacağız’

Iowa’dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, sözlerinin arkasında durduğunu belirtti. Biden, başkanlık uçağı Air Force One’e binmeden önce yaptığı açıklamada, “Evet, soykırım dedim çünkü Putin’in Ukraynalı olabilme fikrini silmeye çalıştığı her geçen gün daha da netleşiyor. Uluslararası olarak tanımlanması için kararı avukatlara bırakacağız ancak bana (soykırım) gibi geliyor” diye konuştu.

Zelenskiy: Acilen ağır silahlara ihtiyacımız var

Biden’ın ‘soykırım’ ifadelerinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, silah çağrısını yineleyerek “Bir şeylerin adını koymak kötülüğe karşı çıkmak için gerekli” dedi. Ukrayna lideri, Twitter paylaşımında, “Gerçek bir liderin doğru sözleri. Bir şeylerin adını koymak kötülüğe karşı çıkmak için gerekli. ABD’nin şimdiye kadar sağladığı yardıma minnettarız ve daha fazla Rus vahşetinin gerçekleşmesini önlemek için daha ağır silahlara acilen ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık