AktüelDünya”Biden, Erdoğan’a Ermeni Soykırımı’nı tanımaya niyetli olduğunu söyledi”

ABD Başkanı Joe Biden'ın, TC Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a yarın 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak nitelendirmeye niyetli olduğunu söylediği iddia edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Başkanı Joe Biden’ın, TC Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan‘a yarın 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak nitelendirmeye niyetli olduğunu söylediği iddia edildi.

Bloomberg’e konuşan konu hakkında bilgili kaynaklar, Biden’ın Erdoğan ile yaptığı konuşmada  uzmanlar tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nda 1.5 milyon Ermeni’nin ölümüyle sonuçlanan 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmeyi planladığını söylediğini aktardı.

Konuşmanın gerçekleştiği iddia edilen bu bölümü Beyaz Saray’ın da Beştepe’nin de telefon görüşmesiyle ilgili yaptığı resmi açıklamada yer almadı.

ABD’de birçok farklı kaynak, Biden’ın cumartesi günü olaylara “soykırım” tanımlaması yapacağını belirtmişti.

1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren son ABD Başkanı Ronald Reagan‘dı. 1981 yılında bu yönde açıklama yapan Reagan, Türkiye’nin baskıları sonucunda geri adım atmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesini kullanarak duyurdu: Yarın bir açıklama bekleyebilirsiniz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Jalina Porter da “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullanarak konuyla ilgili bir açıklamanın yarın yapılabileceğini bildirdi.

Muhabirlere açıklamada bulunan Porter detaylara girmeden, “Yarın Ermeni Soykırımı ile ilgili bir açıklama yapılmasını bekleyebilirsiniz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık