koronavirusBeşinci Covid dalgası Ocak ayının üçüncü haftasına kadar zirve yapabilir

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Pediatri ve Viroloji Öğretim Üyesi ve Covid ile ilgili Bilim Danışma Heyeti üyesi Maria Koliou, Omicron varyantıyla şiddetlenen Covid salgının beşinci dalgasının ocak ayının ikinci veya üçüncü haftasına kadar zirve yapabileceğinin tahmin edildiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 10, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Pediatri ve Viroloji Öğretim Üyesi ve Covid ile ilgili Bilim Danışma Heyeti üyesi Maria Koliou, Omicron varyantıyla şiddetlenen Covid salgının beşinci dalgasının ocak ayının ikinci veya üçüncü haftasına kadar zirve yapabileceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Cuma günü Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) konuşan Koliou,Omicron varyantının yüksek bulaşma oranına bağlı olarak Kıbrıs sağlık sistemini daha fazla zorlayabileceğinin yüksek olasılığı olduğunu ifade etti.

Maria Koliou, “Çok yüksek günlük vakalardaki düşüşten sonra ocak ayının ikinci ve üçüncü haftasında beşinci dalganın zirve yapmasını bekliyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın yüksek oranda aşılanmasının adanın sağlık sisteminin durumunda önemli bir rol oynamakta olduğuna dikkati çeken Koliou, Omicron’un açıklanmasının hâlihazırda Delta varyantıyla enfeksiyonlara bağlı olarak sağlık sisteminin yükünün ağırlaşmasına denk geldiğini hatırlatarak devlet hastanelerinin yükünün daha fazla ağırlaşma olasılığı bulunduğunu kaydetti.

Koliou, “Şüphesiz duruma bu şekliyle bakıldığında yüksek bir aşılanma oranı ortalamamız olduğunu söyleyebiliriz. Diğer ülkelerle olumlu olarak karşılaştırıyoruz. Ben özellikle bağışıklığı artırma dozu oranını belirtmeliyim. Bağışıklık artırma dozu alması gereken kişileri bu aşıyı yapmaları konusunda teşvik etmek isterim” şeklinde konuştu.

Maria Koliou, üçüncü dozun Omicron’un ciddi enfeksiyonu karşısında çok etkili koruma sağladığının açık olduğunu, ikinci dozun da, yapılmasından sonra geçen altı aylık süre içerisinde koruduğunu belirtti.

Hastaneye kabullerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Koliou, komitenin gelecek hafta daha fazla veri alacağını bildirdi ve şöyle dedi:

“Toplumda enfeksiyonun artma noktasından hastaneye kabullerdeki artış arasında bir gecikme süresi olduğunu biliyoruz, dolayısıyla bunu gelecek günlerde göreceğiz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık