AktüelEkolojiBerlin’de iklim için açlık grevi

Almanya'daki genel seçimler öncesinde iklim krizine dikkat çekmek isteyen altı genç açlık grevi yapıyor. Gençler üç başbakan adayı ile görüşene kadar eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Federal Meclis binası önünde 30 Ağustos’tan bu yana iklim krizine dikkat çekmek için açlık grevi yapan altı gencin eylemleri sürüyor. 

DW Türkçe’nin haberine göre, açlık grevi yapan gençler, Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde Hristiyan Birlik’in (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) adayı Olaf Scholz ve Yeşillerin adayı Annalena Baerbock ile konuşmayı talep ediyor. Bunun yanı sıra, iklim korumaya ilişkin acil önlemlerin hayata geçirilmesi için bir konsey kurulmasını istiyorlar. 

Gençlere açlık grevine son verme çağrısı yapan her üç başbakan adayı da eylemlerini sonlandırdıkları takdirde gençlerle seçimlerden sonra görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. Çevre örgütü Greenpeace de gençlere açlık grevine son verme çağrısı yaparken, “genç hayatların tehlike atılmaması gerektiğini” vurguladı. 

Açlık grevi, gençlerin sağlığını da tehlikeye atıyor. Eylem yapan gençlerden birinin daha Cumartesi günü baygınlık geçirdiği ve Charite Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi. Gencin eyleme devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Salı günü de bir genç geçici olarak hastaneye kaldırılmış, ancak tedavisinin ardından eyleme devam etmişti. 

Eyleme son verme çağrılarına rağmen, “Başka bir dünya yok ve biz bu konuda bir şeyler yapabilecek son nesiliz” diyen gençler görüşme gerçekleşmeden açlık grevini sonlandırmamakta kararlı bir tutum izliyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık