AktüelEkonomi PolitikİnsanManşetPolitikaYaşamBerlin’de 8 Mart resmi tatil ilan edildi

Almanya’nın resmi tatil sayısı en az eyaleti Berlin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü resmi tatil günü ilan edildi. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre eyalet parlamentosundaki oylamada, yasa değişikliği Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti ve Yeşiller Partisi’nden milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Buna karşılık eyalette muhalefette yer alan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Almanya için Alternatif (AfD) kararı eleştirdi. Bu yıla kadar senede dokuz resmi tatil günü bulunan Berlin, Almanya’daki 16 eyalet...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 25, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Almanya’nın resmi tatil sayısı en az eyaleti Berlin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü resmi tatil günü ilan edildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre eyalet parlamentosundaki oylamada, yasa değişikliği Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti ve Yeşiller Partisi’nden milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Buna karşılık eyalette muhalefette yer alan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Almanya için Alternatif (AfD) kararı eleştirdi.

Bu yıla kadar senede dokuz resmi tatil günü bulunan Berlin, Almanya’daki 16 eyalet arasında en az resmi tatil gününe sahip eyaletti. Buna karşılık Bavyera’da yılda 13, Baden-Württemberg’de ise 12 resmi tatil günü bulunuyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde durum ne?

Kıbrıs’ın kuzeyinde 8 Mart tatil değil. Fakat DEV-İŞ’e bağlı Devrimci Genel-İş Sendikası örgütlü bulunduğu bazı iş yerlerinde 8 Mart’ı idari tatil olarak toplu iş sözleşmelerine ekleyebildi. Bazı belediyelerde ve Yenidüzen gazetesinde 8 Mart kadınlar için idari izinli olarak tanınmakta.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık