AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberBener Hakkı Hakeri heykeli nerede?

Lefkoşa’da Arabahmet bölgesinde yapılan gazeteci, araştırmacı ve yazar Bener Hakkı Hakeri heykeli yerinde yok. Heykel geçtiğimiz yıllarda saldırıya uğramış ve kırılmıştı. Heykelin kırılması geniş kesimler tarafından tepki çekmişti. Bu kez ise heykel yerinde yok. Heykelin akıbetiyle ilgili herhangi bir açıklama da yapılmış değil. Bener Hakkı Hakeri kimdir? 1936, Limasol – 12 Ekim 2013), Kıbrıslı Türk gazeteci, araştırmacı, tarihçi, şair ve yazar. Lefkoşa Erkek Lisesi’ni tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. İlkokul öğretmenliği ve Bekirpaşa Lisesi’nde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Lefkoşa’da Arabahmet bölgesinde yapılan gazeteci, araştırmacı ve yazar Bener Hakkı Hakeri heykeli yerinde yok.

Heykel geçtiğimiz yıllarda saldırıya uğramış ve kırılmıştı. Heykelin kırılması geniş kesimler tarafından tepki çekmişti.

Bu kez ise heykel yerinde yok. Heykelin akıbetiyle ilgili herhangi bir açıklama da yapılmış değil.

Bener Hakkı Hakeri kimdir?

1936, Limasol – 12 Ekim 2013), Kıbrıslı Türk gazeteci, araştırmacı, tarihçi, şair ve yazar.

Lefkoşa Erkek Lisesi’ni tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. İlkokul öğretmenliği ve Bekirpaşa Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı. 1989 yılında kendi isteğiyle öğretmenlik görevinden emekli oldu.  Birçok gazete ve dergide şiirleri, öyküleri ve röportajları yayımlandı. Kaynak ve H gibi dergileri çıkardı. Bir dönem Söz gazetesinde yazarlık yaptı. Kıbrıs ve Kıbrıs Türk tarihi ile ilgili araştırmalar yaptı. Kıbrıs gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Bener Hakkı Hakeri, 12 Ekim 2013 tarihinde vefat etti.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©